Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

AGH w Krakowie udostępniła zasoby edukacyjne w internecie

0
Podziel się

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH) jako pierwsza instytucja naukowa
w Polsce udostępniła swoje zasoby edukacyjne w internecie. Materiały mogą być wykorzystywane przez
wszystkich pod warunkiem zachowania praw autorskich i używania w celach niekomercyjnych.

bEhYVZaZ

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH) jako pierwsza instytucja naukowa w Polsce udostępniła swoje zasoby edukacyjne w internecie. Materiały mogą być wykorzystywane przez wszystkich pod warunkiem zachowania praw autorskich i używania w celach niekomercyjnych.

"Chcemy wejść do tej wielkiej rodziny uniwersytetów świata, które mają takie rozwiązanie" - powiedział w czwartek rektor AGH prof. Antoni Tajduś.

Projekt AGH wzorowany jest na pierwszym i jednym z najlepszych tego typu rozwiązań na świecie, uruchomionym przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych w 2002 roku.

bEhYVZbb

Na stronie internetowej http://open.agh.edu.pl/ zainteresowani znajdą 69 kursów obejmujących wszystkie kierunki i specjalności, w których kształci krakowska uczelnia. Zdaniem jej przedstawicieli, przerobienie tych materiałów zajęłoby 1-1,5 tys. godzin.

"To nie są tylko zasoby książkowe, ale także treści interaktywne i symulacje" - zaznaczył rektor.

"W tych zasobach znajdą się wszystkie materiały edukacyjne, jakie są w Akademii i które umieszczą nasi pracownicy. Mamy zgodę większości pracowników na to, żeby takie materiały umieszczać. Swoje materiały będą umieszczać również studenci () pod kierunkiem prowadzącego pracownika naukowego" - dodał prof. Tajduś.

Zasoby są dostępne dla wszystkich, którzy uszanują prawa autorskie i wykorzystają je w celach niezarobkowych. Wszystkie treści są bezpłatne, a dostęp do nich anonimowy bez konieczności rejestracji. Licencja prawna oparta jest na zasadach Creative Commons, które wymagają m.in. podania autora wykorzystywanego materiału oraz umieszczenia w tej samej bazie wszystkich prac powstałych z wykorzystaniem pobranych zasobów.

bEhYVZbh

"Chcemy pozwolić korzystać każdemu z naszych zasobów edukacyjnych (). Każdy profesor, pracownik, student czy uczeń, który jest zainteresowany jakimś wykładem, doświadczeniami, które są w naszych zasobach, może z nich skorzystać, tylko musi napisać, że zostało to wykonane na AGH przez taką czy inną osobę" - wyjaśnił prof. Tajduś.

Zasoby edukacyjne AGH są dostępne w sieci od 8 stycznia tego roku. W ciągu tego czasu strona odnotowuje już po kilkaset wejść dziennie. (PAP)

rgr/ abe/ bk/

bEhYVZbC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)