Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Agnieszka Kołakowska uhonorowana nagrodą im. Kijowskiego

0
Podziel się:

Nagroda Literacka im. Andrzeja Kijowskiego została przyznana w tym roku
Agnieszce Kołakowskiej za książkę "Wojny kultur i inne wojny", wydaną przez Fundację Świętego
Mikołaja i Redakcję "Teologii Politycznej" w 2010 r.

*Nagroda Literacka im. Andrzeja Kijowskiego została przyznana w tym roku Agnieszce Kołakowskiej za książkę "Wojny kultur i inne wojny", wydaną przez Fundację Świętego Mikołaja i Redakcję "Teologii Politycznej" w 2010 r. *

Jury nagrody podkreśliło, że Agnieszka Kołakowska w swojej książce "wskazuje na główne bolączki i zagrożenia współczesnej cywilizacji Zachodu oraz na wynaturzenia demokracji. Z pasją, a przy tym niezwykle jasno rozprawia się z rozmaitymi mitami i fetyszami epoki, uchodzącej za scjentystyczną i postideologiczną. Jak mało kto w polskim piśmiennictwie klaruje, co naprawdę się dzieje w naszym ponowoczesnym świecie: jakie zjawiska i procesy w nim zachodzą. Otwiera na nie oczy i dostarcza argumentów w walce z szalbierzami w szatach mentorów".

Agnieszka Kołakowska (ur. 1960), córka prof. Leszka Kołakowskiego, jest filologiem klasycznym i filozofem, tłumaczką i publicystką. Na stałe mieszka w Paryżu. Książka "Wojny kultur i inne wojny" jest jej debiutem eseistycznym i składa się z esejów powstałych w latach 2000-2010, publikowanych pierwotnie na łamach m.in. "Rzeczpospolitej", "Teologii Politycznej", "Przeglądu Politycznego", "Znaku", "Życia", "Wprost" i "Zeszytów Karmelitańskich".

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się na początku 2013 r. w Bibliotece Narodowej.

Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego - wybitnego polskiego pisarza, eseisty, autora scenariuszy filmowych, redaktora "Twórczości" i działacza opozycji demokratycznej - powstała w 1985 r. z inicjatywy Komitetu Kultury Niezależnej. W 1995 roku jury uznało dotychczasową formułę Nagrody za wyczerpaną. Z inicjatywy Kazimiery Kijowskiej Nagroda była kontynuowana od 1996 r. i aż do 2008 r. jej współorganizatorem był Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Od 2010 r. organizatorem Nagrody jest Biblioteka Narodowa.

Nagroda jest przyznawana corocznie pisarzom za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinach literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej i artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej.

Wśród laureatów nagrody są m.in. Adam Michnik, Adam Zagajewski, Paweł Lisicki, Antoni Libera, Włodzimierz Odojewski, Bronisław Wildstein, Andrzej Dobosz. W jury nagrody pod przewodnictwem prof. Włodzimierza Boleckiego zasiadają Tomasz Burek, Dariusz Gawin, Antoni Libera i Wanda Zwinogrodzka. (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)