Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Agnieszka Pszczółka wygrała konkurs "Szukamy bohaterów"

0
Podziel się:

Agnieszka Pszczółka z Dąbrowy Górniczej zwyciężyła w konkursie historycznym
dla uczniów "Szukamy bohaterów", który rozstrzygnięto w sobotę w Katowicach. Jury doceniło jej
pracę, poświęconą łączniczce Armii Krajowej Sybilli Przybyłowicz-Jęczeń.

Agnieszka Pszczółka z Dąbrowy Górniczej zwyciężyła w konkursie historycznym dla uczniów "Szukamy bohaterów", który rozstrzygnięto w sobotę w Katowicach. Jury doceniło jej pracę, poświęconą łączniczce Armii Krajowej Sybilli Przybyłowicz-Jęczeń.

"Idea była taka, że odkrywamy nowych bohaterów. Dla nas było istotne, by były to zupełnie nowe osoby, jak sąsiadka, znajomy taty, który przechowywał powielacz; by byli to ludzie, żyjący obok nas, a których nie znamy" - powiedział PAP eurodeputowany PiS Marek Migalski, który razem ze Stowarzyszeniem Projekt Śląsk organizował konkurs.

Nadesłano ponad 80 prac. Agnieszka Pszczółka poświęciła swoją Sybilli Przybyłowicz-Jęczeń, łączniczce AK. Kobieta przez lata mieszkała w Będzinie, zmarła w czerwcu 2009 r. Poza przyznaniem pierwszego miejsca, jury pod przewodnictwem prof. Wojciecha Roszkowskiego przyznało 15 wyróżnień. Laureatka I miejsca dostała książki, poza tym wszyscy członkowie wyróżnionych zespołów oraz ich opiekunowie pojadą jesienią na kilkudniową wycieczkę do Brukseli.

Migalski chce, by ze zwycięskich prac powstała książka, która zostanie rozesłana do szkolnych bibliotek. "Chcemy, by dzieci mogły zobaczyć, że każdy może być bohaterem i że warto nim być" - podkreślił Migalski.

Podczas uroczystości kończącej pierwszą edycję konkursu odsłonięto malowidło ścienne w tunelu łączącym katowickie ulice Mielęckiego i Wojewódzką. Na ścianie tunelu został uwieczniony Henryk Sławik - bohaterski Ślązak, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech co najmniej 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców.

Organizatorzy chcieli w taki symboliczny sposób nagrodzić wysiłki ponad osiemdziesięciu zespołów, liczących około 180 osób z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa śląskiego, które wzięły udział w konkursie. Portret Sławika inauguruje galerię postaci, która będzie powstawała w tym miejscu.

Organizatorzy konkursu podkreślali, że jego ideą przewodnią jest przywracanie pamięci i odkrywanie postaci bohaterów z czasów walk Polski o niepodległość oraz odbudowy niezależności ojczyzny w XX wieku. Zadaniem dla uczniów było odnalezienie, a następnie opracowanie akcji promocyjnej postaci, których miejsce urodzenia, losy lub działalność związane są lub były z obszarem gminy lub powiatu, w których się mieści szkoła.

Konkurs został zainaugurowany w listopadzie 2009. Wśród instytucji, które objęły go patronatem znalazły się m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty w Katowicach i Uniwersytet Śląski w Katowicach. (PAP)

kon/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)