Notowania

wiadomości
08.06.2011 15:52

Agnieszka Tarasiuk nowym kuratorem Muzeum Rzeźby w Królikarni

Nowym kuratorem Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni została Agnieszka Tarasiuk, zastępując na tym stanowisku Joannę Torchałę - poinformowała PAP w środę rzeczniczka Muzeum Narodowego Katarzyna Wakuła.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowym kuratorem Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni została Agnieszka Tarasiuk, zastępując na tym stanowisku Joannę Torchałę - poinformowała PAP w środę rzeczniczka Muzeum Narodowego Katarzyna Wakuła.

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego jest oddziałem Muzeum Narodowego Warszawie.

"Obejmując stanowisko kuratora Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, chciałabym na nowo uczynić to miejsce tętniące życiem, jak za czasów stanisławowskich.

Pałacyk w Królikarni położony jest na skarpie, w najbardziej malowniczym miejscu na szlaku dawnych podwarszawskich rezydencji magnackich i królewskich" - mówi Agnieszka Tarasiuk.

W jej opinii, Królikarnia ze swoją wyjątkową atmosferą i sielskim parkowym nastrojem doskonale nadaje się do tego, by stać się miejscem artystycznych spotkań.

"Będziemy prezentować zbiory muzeum w kontekście współczesnych zjawisk artystycznych. Postaramy się sztukę tłumaczyć i oswajać z nią kolejne pokolenia widzów.

W najbliższym czasie chcemy otworzyć w Królikarni księgarnię artystyczną z książkami o sztuce dla profesjonalistów i amatorów, także dla najmłodszych, stworzyć minikawiarnię ze zdrowymi naturalnymi przekąskami, wypożyczalnię leżaków, koców i koszyków piknikowych. Najważniejsza pozostanie jednak sztuka - wystawy, spektakle, dyskusje oraz specjalny program animacji i edukacji dla dzieci i całych rodzin" - zapowiada Tarasiuk.

Nowa odsłona Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego planowana jest na połowę lipca (po dokonanych uprzednio adaptacjach); Królikarnia nie zamyka się jednak przed zwiedzającymi. W najbliższą sobotę w parku wypełnionym usytuowanymi w plenerze rzeźbami ze zbiorów Muzeum Narodowego, odbędzie się Piknik Kulturalny, organizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie przez "Gazetę Stołeczną" - "Co jest grane".

Agnieszka Tarasiuk (ur. 1971) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wraz z członkami białostockiej Galerii Arsenał założyła w 2000 roku Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK. W latach 2008-10 pełniła funkcję dyrektora Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Pracowała jako artystka, kuratorka wystaw, działaczka społeczna i menedżer kultury.(PAP)

agz/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz