Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ahmadineżad: Iran, Afganistan i Tadżykistan alternatywą dla NATO

0
Podziel się

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział w czwartek
przywódcom Afganistanu i Tadżykistanu, że te trzy sąsiedzkie państwa mogłyby stać się alternatywą
dla NATO w Azji, gdy region ten opuszczą obce wojska.

bEiPAKuZ

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział w czwartek przywódcom Afganistanu i Tadżykistanu, że te trzy sąsiedzkie państwa mogłyby stać się alternatywą dla NATO w Azji, gdy region ten opuszczą obce wojska.

Ahmadineżad, który przyjmował w Teheranie prezydentów: Afganistanu - Hamida Karzaja i Tadżykistanu - Emomalego Rachmona, opowiedział się za umocnieniem regionalnej współpracy gospodarczej i więzów bezpieczeństwa.

Na czwartkowym spotkaniu na szczycie trzech państw z kręgu kultury perskiej Ahmadineżad podkreślił, że cała trójka zrzuciła w ostatnich dekadach obcą dominację; Tadżykistan i Afganistan uwolniły się od rządów radzieckich, a Iran wyzwolił się spod wpływów amerykańskich po rewolucji islamskiej roku 1979.

bEiPAKvb

To czwarte spotkanie w ciągu dwóch lat przywódców państw, które zamieszkuje 110 mln ludzi. Przy okazji szczytu Ahmadineżad podkreślił, że "kwestia afgańska powinna zostać uregulowana w regionie, a doświadczenie pokazuje, że inni (USA i ich sojusznicy) nie są w stanie rozwiązać problemów regionu, jak nie byli w stanie tego zrobić w Iraku".

We wspólnej deklaracji trzej prezydenci opowiedzieli się za rozwojem współpracy w dziedzinie transportu, handlu, walki z terroryzmem i handlem narkotykami. (PAP)

mmp/ ap/

6735625 6735471

bEiPAKvC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)