Notowania

wiadomości
17.10.2013 15:01

AI: Egipt nie może przetrzymywać i deportować uchodźców z Syrii

Organizacja praw człowieka Amnesty International wezwała w czwartek Egipt, by zaprzestał nielegalnego przetrzymywania syryjskich uchodźców, w tym dzieci, i przymusowego odsyłania ich do ogarniętego wojną domową kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

Organizacja praw człowieka Amnesty International wezwała w czwartek Egipt, by zaprzestał nielegalnego przetrzymywania syryjskich uchodźców, w tym dzieci, i przymusowego odsyłania ich do ogarniętego wojną domową kraju.

AI twierdzi, że setki uciekinierów z Syrii, w tym wiele dzieci pozbawionych opieki rodziców, są przez długi czas przetrzymywane w bardzo złych warunkach; wielu jest deportowanych, co w niektórych przypadkach oznacza dzielenie rodzin.

W czasie zeszłotygodniowej wizyty na posterunku policyjnym w Aleksandrii działacze AI odkryli ok. 40 uchodźców z Syrii bezprawnie i bezterminowo przetrzymywanych w areszcie. Wśród nich było 10 dzieci, w tym roczne bliźnięta przebywające w tym miejscu od 17 września.

Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że sytuację uchodźców pogarsza chaos panujący w Egipcie od 3 lipca, kiedy obalony został wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego prezydent Mohammed Mursi. Nowe związane z wojskiem egipskie kierownictwo w mniejszym stopniu toleruje syryjskich uchodźców, którzy za rządów Mursiego mogli liczyć na wsparcie i schronienie.

"Zamiast oferować niezbędną pomoc i wsparcie uchodźcom z Syrii egipskie władze ich aresztują i deportują, naruszając standardy praw człowieka" - oświadczył szef AI ds. praw uchodźców i imigrantów Szerif Elsajed-Ali. "Większość uchodźców traci domy i dotychczasowe życie wraz z ucieczką z Syrii. Niezapewnienie im pomocy i opieki jest ujmą na reputacji Egiptu i może poważnie nadszarpnąć jego wizerunek głównego gracza w regionie" - zaznaczył w oświadczeniu wydanym po publikacji raportu.

Amnesty International zwraca też uwagę, że wielu syryjskich uchodźców uciekając przed złym traktowaniem i chaosem w Egipcie decyduje się na bardzo ryzykowną podróż morską do Europy.

Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Egipcie przebywa co najmniej 111 tys. uciekinierów z Syrii; w rzeczywistości ta liczba może być wyższa. (PAP)

ksaj/ ap/

14828269

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz