Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

AI krytykuje Irak za przetrzymywanie więźniów bez wyroku i tortury

0
Podziel się:

Dziesiątki tysięcy osób są przetrzymywane w Iraku bez wyroku sądu.
Większość jest narażona na tortury i inne formy złego traktowania - podaje Amnesty International w
rozpowszechnionym we wtorek raporcie.

Dziesiątki tysięcy osób są przetrzymywane w Iraku bez wyroku sądu. Większość jest narażona na tortury i inne formy złego traktowania - podaje Amnesty International w rozpowszechnionym we wtorek raporcie.

Amnesty International szacuje, że w Iraku jest przetrzymywanych bez procesu 30 tys. więźniów, z czego 10 tys. zostało niedawno przetransportowanych z więzień w Stanach Zjednoczonych w związku z wycofaniem się oddziałów USA z Iraku.

Według informacji AI kilkoro więźniów zmarło w wyniku tortur i innych form złego traktowania przez irackich strażników więziennych lub w trakcie przesłuchania. Ponadto setki więźniów zostały skazane na śmierć, a niektórych już stracono na podstawie zeznań, które - jak twierdzili - podpisali w wyniku tortur lub pod przymusem. Irakijczycy konsekwentnie odmawiają też rodzinom potwierdzenia informacji na temat przetrzymywania osób lub miejsca ich pobytu.

"Obecnie władze Stanów Zjednoczonych, które same nie wywiązały się z przestrzegania praw osób przetrzymywanych, przekazały do Iraku tysiące osób więzionych dotąd przez siły Stanów Zjednoczonych. Naraziły je na przemoc i nadużycia, zrzekając się jakiejkolwiek odpowiedzialności za przestrzeganie wobec nich praw człowieka" - powiedział Malcolm Smart, dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

AI podkreśla, że metody tortur obejmują bicie kablem i paskiem, wieszanie za ręce, elektrowstrząsy aplikowane do wrażliwych części ciała, łamanie palców, wyrywanie paznokci, podduszanie i dziurawienie ciała za pomocą wiertarki czy tortury psychologiczne.

"Władze Iraku muszą podjąć teraz zdecydowane działania, aby pokazać wolę polityczną przestrzegania praw człowieka wobec wszystkich Irakijczyków zgodnie z ich zobowiązaniami międzynarodowymi oraz w celu zatrzymania tortur i innych nadużyć wciąż stosowanych wobec osób zatrzymanych - powiedział Smart. - Ich obowiązkiem jest rozpoczęcie śledztwa w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości i zapewnienia zadośćuczynienia dla ofiar".

Jak dodał, "więźniowie, którzy byli przetrzymywani przez długi czas bez oskarżenia czy nawet bez procesu, muszą zostać uwolnieni lub postawieni przed sądem jak najszybciej, w zgodzie z międzynarodowymi zasadami uczciwego procesu i bez zagrożenia karą śmierci". (PAP)

mw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)