Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

AI wzywa rządy państw do wypełnienia zapisów Deklaracji Praw Człowieka

0
Podziel się:

W przypadającą w środę 60. rocznicę
uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Amnesty
International (AI) wzywa rządy wszystkich państw świata do
wypełnienia jej zapisów.

W przypadającą w środę 60. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Amnesty International (AI) wzywa rządy wszystkich państw świata do wypełnienia jej zapisów.

W opublikowanym na stronach internetowych organizacji stanowisku, Sekretarz Generalna AI Irene Khan apeluje do rządzących, by uczynili tę okrągłą rocznicę "czasem podejmowania działań i wywiązywania się ze składanych obietnic, a nie tylko świętowania".

"Zamachy w Bombaju, tysiące ofiar konfliktu w Demokratycznej Republice Konga, setki tysięcy cywilów uwięzionych we własnych domach w Darfurze, Strefie Gazy i w północnej Sri Lance oraz światowy kryzys gospodarczy, który może doprowadzić do dramatycznej sytuacji miliony osób na całym świecie... To wszystko wymaga podjęcia natychmiastowych działań" - napisała Khan.

Potępiając zamachy terrorystyczne w Bombaju, AI zwraca uwagę rządów, by państwa nie zaniedbywały praw człowieka w imię bezpieczeństwa.

"Rządy mają obowiązek chronienia ludności przez atakami terrorystycznymi, jednak dokonywanie aresztowań i przetrzymywanie ludzi bez przedstawienia im zarzutów i postawienia w stan oskarżenia, zezwalanie na tortury i ich przeprowadzanie oraz postępowanie niezgodnie z obowiązującym prawem nie uczynią świata lepszym i bezpieczniejszym" - podkreślono.

AI wzywa rządy, aby zapewniły ochronę praw społecznych i ekonomicznych ludności na równi z prawami obywatelskimi i politycznymi.

"Wartością Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka jest jej uniwersalny i niepodzielny charakter. Prawa człowieka są powszechne - każda osoba rodzi się wolna i równa w prawach i godności. Prawa człowieka są niepodzielne - wszystkie prawa: ekonomiczne, społeczne, obywatelskie, polityczne i kulturalne - są jednakowo ważne i nie można tworzyć wśród nich hierarchii" - napisała Sekretarz Generalna AI.

Według tej organizacji, pomimo postępu, jaki dokonał się w ostatnich dekadach, niesprawiedliwość, nierówność oraz bezkarność wciąż są obecne w zbyt wielu częściach świata. W ocenie AI, rządy uchwalają prawa, ale zawodzą w ich egzekwowaniu oraz nie wywiązują się ze składanych obietnic.

"Nadszedł czas, by rządy naprawiły błędy sześciu dekad, jakie upłynęły od powstania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i zapewniły przestrzeganie prawa we własnych granicach" - podkreślono.

Deklaracja jest zapisem praw, jakie powinny przysługiwać każdemu człowiekowi. Przyjęto ją 10 grudnia 1948 roku w Paryżu. Deklaracja składa się z preambuły i 30 artykułów. Największą rolę w jej tworzeniu odegrali Kanadyjczyk John Peters Humphrey, René Cassin z Francji, Eleanor Roosevelt, Charles Malik z Libanu oraz Peng-chun Chang z Chin.

Jest najczęściej tłumaczonym dokumentem - występuje w 360 językach.

W Deklaracji zapisano m.in., że "wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw". Deklaracja uznaje, że "przyrodzona godność wszystkich członków wspólnoty ludzkiej jest podstawą wolności, sprawiedliwości i pokoju świata" i wiąże się z uznaniem fundamentalnych praw: prawa do życia, wolności i bezpieczeństwa, prawa do własności, do wolności opinii, myśli, sumienia i wyznania. W deklaracji zapisano też zakaz tortur i poniżającego traktowania. (PAP)

gdy/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)