Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Air Sarko gotowy. Prezydent Francji ma supersamolot

0
Podziel się:

Pierwszy oficjalny lot nowy airbus Nicolasa Sarkozy'ego zaplanowany ma w czwartek.

Air Sarko gotowy. Prezydent Francji ma supersamolot
(Brian Digital/CC/Flickr)
bEITKREB

Nowy airbus prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, ochrzczony przez media _ Air Sarko One _, odbędzie w czwartek pierwszy oficjalny lot - donosi dziennik _ Le Parisien _. Jego oddanie do użytku zbiega się w czasie z francuskim przewodnictwem grupy G20.

Nowy luksusowo wyposażony airbus A330-200 zastąpi w roli oficjalnego służbowego samolotu szefa państwa dwa dotychczas używane airbusy A-319. Prezydencki samolot w wersji VIP, mogący pomieścić 60 pasażerów, był testowany przez wiele miesięcy w trakcie próbnych lotów na całym świecie.

Według _ Le Parisien _, w pierwszy lot nową maszyną Sarkozy uda się już 11 listopada na szczyt grupy 20 najbogatszych państw świata w Seulu w Korei Południowej. Dzień później Francja obejmie oficjalnie przewodnictwo tego prestiżowego gremium.

bEITKRED

Nowy airbus może pokonywać bez tankowania paliwa 12,5 tys. kilometrów. Oprócz prezydenta będą mogli z niego korzystać w razie konieczności także ministrowie. Łączny koszt nowego airbusa - zakup oraz konieczna adaptacja wnętrza - wyniósł, według mediów, około 180 milionów euro.
Zakup luksusowego samolotu w dobie światowego kryzysu i oszczędności wywołuje duże emocje. Była socjalistyczna kandydatka na prezydenta Segolene Royal atakowała z tego powodu szefa państwa za rozrzutność. Rzecznik rządu Luca Chatela odpierał te zarzuty, twierdząc, że prezydent potrzebuje samolotu _ godnego piątej potęgi świata _, który - w przeciwieństwie do _ starych _ airbusów-319 - ma najnowsze wyposażenie i może pokonywać długie dystanse bez tankowania paliwa.

Prasa od dawna interesuje się szczególnie wyposażeniem nowej maszyny. Według dziennikarzy, _ Air Sarko One _ wyposażony jest w system antyrakietowy i urządzenia komunikacyjne umożliwiające całodobową łączność ze światem. Znajduje się w nim m.in. sala konferencyjna, gabinet prezydencki, pokój prywatny z podwójnym łóżkiem i mini-centrum medyczne.

Wbrew wcześniejszym informacjom tygodnika satyrycznego _ Le Canard Enchaine _, Pałac Elizejski zaprzecza stanowczo, by w samolocie była wanna, twierdząc, że prezydent zadowoli się kabiną prysznicową. Według oficjeli, nie ma tam też - na przekór krążącym pogłoskom - piekarnika do robienia pizzy.

W ostatnim czasie Francja wymieniła stare samoloty służbowe swoich przywódców. Oprócz prezydenta także rząd odnowił swoją powietrzną flotę - otrzymał ostatnio dwie nowe maszyny Falcon 7X.

bEITKREJ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;takze;bedzie;latal;tu-154,82,0,690002.html) Miedwiediew także będzie latał Tu-154 Prezydent Rosji będzie miał do dyspozycji taki sam samolot, jaki rozbił się w Smoleńsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t102538.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/nowy;samolot;sarkozyego;ma;na;pokladzie;wanne,1,0,649217.html) Nowy samolot Sarkozy'ego ma na pokładzie wannę Od jesieni prezydent Francji ma podróżować nowym airbusem A330-200.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t96514.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przetarg;na;samoloty;dla;vip-ow;na;wiosne,50,0,696370.html) Przetarg na samoloty dla VIP-ów na wiosnę Wiceminister MON spotka się z przedstawicielami kancelarii odpowiedzialnych za loty VIP-ów.
bEITKRFe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)