Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Airbus: do 2030 r. trzy razy więcej samolotów pasażerskich w Polsce

0
Podziel się:

W ciągu najbliższych 20 lat liczba samolotów pasażerskich zarówno polskich,
jak i zagranicznych przewoźników działających na polskim rynku zwiększy się trzykrotnie - uważa
wiceprezes firmy Airbus na Europę Środkową Kimon Sotiropoulos.

W ciągu najbliższych 20 lat liczba samolotów pasażerskich zarówno polskich, jak i zagranicznych przewoźników działających na polskim rynku zwiększy się trzykrotnie - uważa wiceprezes firmy Airbus na Europę Środkową Kimon Sotiropoulos.

Airbus prognozuje, że do 2030 r. liczba samolotów na polskim rynku zwiększy się z obecnych 70 maszyn do 220. Prognozowana wielkość floty obejmuje krajowych i zagranicznych przewoźników oferujących loty z i do Polski oraz na terenie kraju.

"Przełoży się to na duży popyt na nowe samoloty, które może zaoferować firma Airbus, proponując pełną ofertę nowoczesnych i ekologicznych samolotów" - powiedział na konferencji prasowej Sotiropoulos.

Zgodnie z prognozami Airbusa, wzrost ruchu lotniczego w Europie Środkowej i Wschodniej wyniesie średnio 5,7 proc. rocznie. Tempo to jest szybsze niż prognozowana średnia światowa, która ma wynieść 4,8 proc. i zdecydowanie przewyższa prognozy dla rynków rozwiniętych, takich jak Ameryka Północna (3,7 proc.) i Europa Zachodnia (4,2 proc.).

Według Airbusa, w ciągu 20 najbliższych lat światowi przewoźnicy zamówią ogółem 26 tys. 900 nowych samolotów pasażerskich. Liderem będą kraje z regionu Azji i Pacyfiku. Popyt na maszyny w Europie Środkowej i Wschodniej osiągnie w tym czasie 529 samolotów, wartych w sumie około 38 mld dolarów.

"Polska to kluczowy kraj regionu Europy Środkowej, położony w samym sercu kontynentu i charakteryzujący się najwyższym zaludnieniem ze wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Polska jest najszybciej rozwijającą się gospodarką Europy. Od roku 2000 ruch lotniczy z i do Polski oraz wewnątrz kraju wzrósł o 200 proc., przy czym ruch krajowy wzrósł o 40 proc., a przewozy międzynarodowe - aż o 206 proc." - powiedział Sotiropoulos.

W jego ocenie, ten dynamiczny wzrost napędzany jest przez rosnącą zamożność społeczeństwa, liberalizację rynku, dalszy rozwój rynku przewozów nisko-kosztowych, rosnącą konkurencyjność transportu powietrznego oraz fakt organizacji przez Polskę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.

Prognoza firmy Airbus jest wynikiem analizy 16 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w których ponad 40 linii lotniczych eksploatuje obecnie około 259 samolotów pasażerskich.

Airbus to międzynarodowe konsorcjum europejskie, zajmujące się produkcją samolotów. Siedzibę ma w Tuluzie; należy do European Aeronautic Defence and Space Company. Z danych Airbusa wynika, że Polskie Siły Powietrzne eksploatują 11 samolotów Airbus Military C295, a trzy samoloty A320 ma polski przewoźnik czarterowy Yes Airways. (PAP)

aop/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)