Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akademia Obywatelska i Wioska NGO towarzyszą Szczytowi Noblistów

0
Podziel się:

Około 200 młodych liderów z całego świata bierze udział w specjalnej edycji
Akademii Obywatelskiej, towarzyszącej XIII Szczytowi Noblistów, który rozpoczął się w poniedziałek
w Warszawie. W Wiosce NGO przez pierwsze dwa dni szczytu swoją działalność prezentują organizacje
pozarządowe.

Około 200 młodych liderów z całego świata bierze udział w specjalnej edycji Akademii Obywatelskiej, towarzyszącej XIII Szczytowi Noblistów, który rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie. W Wiosce NGO przez pierwsze dwa dni szczytu swoją działalność prezentują organizacje pozarządowe.

Maciej Kuziemski z Instytutu Lecha Wałęsy powiedział PAP, że Akademia Obywatelska to projekt realizowany od 2010 r., podczas Szczytu Noblistów odbywa się jej specjalna edycja. "Jest to - w dużym skrócie - szkoła letnia, czyli spotkanie młodych profesjonalistów, młodych działaczy, aktywnej młodzieży zainteresowanej życiem publicznym z różnych krajów świata, których zapraszamy przy okazji różnych wydarzeń, konferencji, by nawiązali kontakt z liderami polityki, biznesu" - wyjaśnił Kuziemski.

Jak dodał, chodzi o to, by wzbogacać wydarzenia dla dorosłych o głos młodych. "W końcu te konferencje, takie jak Szczyt Noblistów, skierowane są głównie w przyszłość" - zaznaczył.

Wyjaśnił, że tegoroczna, specjalna edycja Akademii przy Szczycie Noblistów jest największą z dotychczasowych; do udziału zaproszono niemal 200 osób przed 35. rokiem życia, z całego świata, z pięciu kontynentów. "Jest to bardzo zróżnicowana grupa; od birmańskich liderów organizacji pozarządowych, po studentów i doktoratów z Columbia University" - zauważył Kuziemski.

Jak poinformował, część z nich to absolwenci poprzednich edycji Akademii, część to osoby, które zrekrutowano przy współpracy z organizacjami noblistów oraz tymi, które same zostały nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla.

"Tak jak zróżnicowana jest ta grupa, tak zróżnicowana jest też oferta naszych warsztatów" - dodał. Podkreślił, że oficjalne wydarzenia szczytu trwają w sumie sześć godzin (dwie godzinne sesje dziennie), a sesje warsztatowe to łącznie ok. 35 godzin - odbywają się popołudniami, codziennie podczas szczytu, od poniedziałku do środy.

"Mamy 12 parterów, robimy razem 15 warsztatów. Wśród partnerów są takie organizacje jak Yunus Centre, Reporterzy bez granic, a także organizacje innych noblistów, np. fundacja prezydenta Frederika Willema de Klerka, który zaszczyci nas swoją obecnością i będzie mówił o transformacji ustrojowej na przykładzie RPA" - mówił.

"Z innych noblistów odwiedzi nas również pani Mairead Corrigan Maguire, razem z siostrą zakonną Agnes, która pracuje w Syrii. Sam prof. Muhammad Yunus spędzi ponad sześć godzin z młodzieżą, ponieważ jego organizacja organizuje dwa warsztaty" - poinformował Kuziemski.

"Chodzi nam o to, by Akademia Obywatelska to była interakcja młodych ze starymi, aby ta komunikacja była dwustronna" - zaznaczył.

Innym wydarzeniem związanym z sektorem pozarządowym, które towarzyszy Szczytowi Noblistów, jest Wioska NGO, która działa w pierwszych dwóch dniach szczytu - w poniedziałek i wtorek.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Jerzy Brodzikowski z Instytutu Lecha Wałęsy, jej głównym celem jest umożliwienie organizacjom pozarządowym wymiany między sobą informacji o tym, co robią i podzielenia się doświadczeniami i publikacjami. Jest to również okazja do zaprezentowania swojej działalności uczestnikom Szczytu.

"Mamy tu organizacje noblowskie, nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla, jak UNICEF czy Amnesty International, a także inne - zajmujące się działalnością na rzecz praw człowieka i szeroko rozumianą walką o pokój" - mówił. Dodał, że w Wiosce NGO są organizacje polskie i międzynarodowe, również takie, które mają w Polsce swoje przedstawicielstwa, jak AI, są również takie, które nie działają w Polsce, ponieważ - na szczęście - nie ma u nas takiej potrzeby.

W Wiosce prezentują się m.in. np. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Humanity in Action Polska, Pax Christi International, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Kampania Przeciw Homofobii.

XIII Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla rozpoczął się w poniedziałek rano w Pałacu Kultury i Nauki pod hasłem "Solidarność dla pokoju - czas działać". Szczyt, który po raz pierwszy odbywa się w Warszawie i potrwa trzy dni, przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.(PAP)

akw/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)