Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akademia Sztuki w Szczecinie prowadzi rekrutację w Chinach

0
Podziel się

Młodych ludzi, którzy będą chcieli studiować na Akademii Sztuki w
Szczecinie poszukują w Chinach przedstawiciele uczelni - poinformowała we wtorek rzeczniczka
uczelni Agnieszka Lisowska.

bEhiloeZ

Młodych ludzi, którzy będą chcieli studiować na Akademii Sztuki w Szczecinie poszukują w Chinach przedstawiciele uczelni - poinformowała we wtorek rzeczniczka uczelni Agnieszka Lisowska.

"Zamierzamy sprowadzić do Szczecina małą - maksymalnie kilkunastoosobową - pilotażową grupę studentów, za których naukę będzie płacił rząd chiński" - powiedziała Lisowska.

Podobną rekrutację prowadzą już od kilku lat Akademie Muzyczne w Poznaniu i Bydgoszczy; w tym roku do programu dołączają też akademie z Krakowa i Katowic.

bEhilofb

Szczecińska uczelnia w pierwszym podejściu chce przyjąć małą grupę instrumentalistów, rekrutowaną przez jednego selektora. "W tej chwili w Chinach jest doktor Patrycja Piekutowska. Jako artystka i pedagog o szerokich horyzontach muzycznych z pewnością wybierze najlepszych kandydatów" - powiedziała.

Akademia rekrutuje tylko na instrumentalistykę.

"Jeżeli program się sprawdzi, w przyszłym roku możemy myśleć o rekrutacji większej liczby studentów również na wydziały edukacji muzycznej i sztuk wizualnych. Wiemy, że po stronie chińskiej jest takie zainteresowanie" - wyjaśniła Lisowska.

Rekrutacja jest finansowana przez stronę chińską. Za rok nauki jednego studenta uczelnia otrzymuje 4 tys. euro. "Nie oznacza to, że Chińczycy zabiorą miejsca polskim studentom. Pula miejsc na uczelni nie zmieni się" - wyjaśniła rzeczniczka.

bEhilofh

Dodała, że Chińczycy są zafascynowani kulturą europejską. Od kilku lat intensywnie inwestują w kulturę. Mają sporo teatrów, oper, sal koncertowych, galerii i bardzo mało specjalistów. Stąd rządowy program wysyłania studentów do Europy.

Akademia Sztuki w Szczecinie to najmłodsza uczelnia artystyczna w kraju. Rozpoczęła działalność 1 września 2010 r. Jest to 19. publiczna uczelnia artystyczna w Polsce. Blisko 400 studentów uczy się na trzech wydziałach: instrumentalnym, edukacji muzycznej i wydziale sztuk wizualnych.(PAP)

szt/ ls/

bEhilofC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)