Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcja "Woda dla Sudanu" - są środki na budowę pierwszych studni

0
Podziel się:

Kampania Polskiej Akacji Humanitarnej "Woda dla Sudanu" trwa już rok.
Wkrótce za zebrane podczas niej środki rozpocznie się budowa pierwszych studni, które zapewnią
dostęp do wody dla kilku tysięcy osób. Pierwsze studnie powstaną w marcu. Docelowo w Sudanie
Południowym ma powstać 11 ujęć wodnych.

Kampania Polskiej Akacji Humanitarnej "Woda dla Sudanu" trwa już rok. Wkrótce za zebrane podczas niej środki rozpocznie się budowa pierwszych studni, które zapewnią dostęp do wody dla kilku tysięcy osób. Pierwsze studnie powstaną w marcu. Docelowo w Sudanie Południowym ma powstać 11 ujęć wodnych.

Jak poinformowała we wtorek PAH, dotychczas udało się zebrać środki na budowę czterech studni. "Dzięki zebranym środkom mieszkańcy tego ubogiego w wodę kraju otrzymają realną pomoc, a ich życie zmieni się na lepsze. Zbudowanie studni w wiosce daje jej mieszkańcom dostęp do czystej wody, umożliwia rozwój rolnictwa, edukacji oraz ochronę zdrowia" - podkreśliła Justyna Stępień z PAH.

Kampanię wsparła Agata Buzek, która wystąpiła u boku szefowej PAH Janiny Ochojskiej w spocie informacyjnym akcji. "Dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że jest się szczęściarzem, że urodziło się w takim miejscu na Ziemi, jak Polska, w czasach pokoju, że ma się szansę na edukację, opiekę medyczną, jedzenie, dostęp do wody. Od tej świadomości już tylko krok do pragnienia, żeby takie podstawowe, oczywiste dla nas dobra, były osiągalne dla wszystkich. Co więcej, pomoc zwykle nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń, a dla kogoś może oznaczać życie" - przekonuje aktorka.

Akcja "Woda dla Sudanu" to część Kampanii Wodnej - programu PAH, którego celem jest zapewnienie dostępu do wody pitnej w różnych regionach świata. PAH chce również uczyć ludzi, jak mądrze i odpowiedzialnie nią gospodarować. Buduje ujęcia wody, równocześnie organizując szkolenia oraz warsztaty edukacyjne dla miejscowej ludności. Hasło kampanii "Mała ilość wody jest torturą", ma uświadamiać, jak brak dostępu do czystej wody oraz sanitariatów wpływa na codzienne życie ludzi w różnych miejscach na świecie.

W ramach akcji "Woda dla Sudanu" prowadzone są także działania edukacyjne, które mają zwrócić uwagę na jeden z największych problemów globalnych współczesnego świata, jakim jest kurczenie się zasobów wody pitnej na świecie. Opracowano m.in. materiały dla szkół, na podstawie których nauczyciel może przeprowadzić lekcję poruszającą kwestię braku wody.

PAH przypomina, że 884 mln mieszkańców Ziemi nie ma dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości. Zanieczyszczona woda nie jest zdatna do użytku, a jej spożycie wywołuje choroby takie jak m.in.: biegunka (która dodatkowo odwadnia organizm), czerwonka, dur brzuszny, żółtaczka, lamblioza, cholera, choroby pasożytnicze czy choroby skóry. Ok. 2,5 miliarda osób nie może korzystać z niezbędnych do życia urządzeń sanitarnych. Dlatego, aby rozwój najbiedniejszych społeczeństw mógł nabrać korzystnego tempa, konieczne jest szybkie usprawnienie oraz modernizacja systemów kanalizacyjnych.

Przez 18 lat PAH zapewniła dostęp do wody ponad 300 tys. osób m.in. w takich krajach jak Sudan, Afganistan, Autonomia Palestyńska, Sri Lanka, Birma.

Kampanię można wesprzeć, wysyłając do 31 marca sms o treści POMOC na numer 7261, wpłacając darowiznę na konto (65 1060 0076 0000 3310 0016 0860), robiąc zakupy w sklepiku Przyjaciół PAH lub kupując dedykowaną kampanii wodę mineralną Cisowianka w specjalnej butelce 0,33 l.(PAP)

akw/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)