Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcja zbierania podpisów w obronie finansowania odnowy zabytków Krakowa

0
Podziel się:

Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęło w czwartek w Krakowie
zbiórkę podpisów pod petycją o utrzymanie obecnego sposobu finansowania odnowy zabytków Krakowa.

Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęło w czwartek w Krakowie zbiórkę podpisów pod petycją o utrzymanie obecnego sposobu finansowania odnowy zabytków Krakowa.

"W najbliższych dniach rozstrzyganie się, czy w budżecie państwa utrzymane zostaną fundusze na odnowę krakowskich zabytków. Zbieramy podpisy pod petycją o wycofanie się z planów likwidacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, bo uważamy, że krakowskie zabytki wymagają systematycznej opieki, a stosowane dotychczas rozwiązania są dobre" - powiedział PAP przewodniczący Forum Młodych PiS w Krakowie Michał Ciechowski.

Petycja wraz z zebranymi podpisami ma trafić do prezydenta, premiera, ministra kultury i marszałek Sejmu.

Forum Młodych PiS apeluje, by w zbiórkę podpisów włączyły się także młodzieżówki innych partii, bo jest to akcja ponadpolityczna.

Jak zauważył Ciechowski zalecenie NIK, by pieniądze na rewaloryzację krakowskich zabytków nie znajdowały się w gestii Kancelarii Prezydenta RP, nie jest kategorycznym wnioskiem, a rząd do tej pory nie przedstawił żadnego alternatywnego rozwiązania. "Obawiamy się, że w tej sytuacji Kraków w 2014 r. może nie dostać pieniędzy na zabytki" - mówił Ciechowski.

Sprzeciw wobec likwidacji funduszu na renowacje zabytków Krakowa wyrazili już radni Krakowa i sejmiku województwa. List z petycją o utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania podpisany przez blisko 50 osób wystosowały także krakowskie środowiska naukowe. W połowie października obronę Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa zapowiedzieli politycy SLD.

W czwartek 28 listopada sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma przyjąć sprawozdanie o projekcie ustawy budżetowej na 2014 r. Na 11 grudnia zaplanowano drugie czytanie projektu ustawy budżetowej, a na 13 grudnia głosowanie.

W zeszłym tygodniu podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów Publicznych doszło do ostrej dyskusji dotyczącej losów NFRZK. Chodziło o opinię Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich dotyczącą projektu budżetu Kancelarii Prezydenta. Wynikało z niej, że podczas posiedzenia 22 października komisja ta pozytywnie zaopiniowała budżet Kancelarii Prezydenta, ale wnosi o przyjęcie poprawki zakładającej przesunięcie środków na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - 40 mln zł - do resortu kultury.

Wywołało to oburzenie posłów PiS: Andrzeja Dudy, Andrzeja Adamczyka i Henryka Kowalczyka, według których na Komisji Regulaminowej w tej sprawie zgłoszona została tylko uwaga, nie przyjęto żadnej poprawki. Według posła PO Józefa Lassoty mówienie o poprawce i przedstawienie opinii fałszywej w stosunku do tego, co działo się na komisji jest nadużyciem, graniczącym ze świadomym wprowadzaniem w błąd Komisji Finansów Publicznych.

Szef komisji regulaminowej Maciej Mroczek tłumaczył, że uznał uwagę, którą zgłosił poseł PO Stefan Niesiołowski za poprawkę, "co zresztą (Niesiołowski-PAP) potwierdził własnoręcznym podpisem na odpowiednim dokumencie". Zaznaczył, że posłowi Niesiołowskiemu nie chodziło o zabranie pieniędzy przeznaczonych na zabytki Krakowa, tylko przesunięcie ich do ministerstwa kultury. (PAP)

wos/ mok/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)