Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcjonariusze PKN Orlen wznowili obrady

0
Podziel się:

W Płocku w środę po godz. 10 wznowiło obrady Zwyczajne Walne Zgromadzenie
(ZWZ) akcjonariuszy PKN Orlen. W porządku posiedzenia pozostały do rozpatrzenia projekty uchwał w
sprawie zmian w statucie oraz zmian w składzie rady nadzorczej płockiego koncernu.

W Płocku w środę po godz. 10 wznowiło obrady Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) akcjonariuszy PKN Orlen. W porządku posiedzenia pozostały do rozpatrzenia projekty uchwał w sprawie zmian w statucie oraz zmian w składzie rady nadzorczej płockiego koncernu.

Obrady akcjonariuszy PKN Orlen przerwano 30 czerwca na wniosek państwowej Nafty Polskiej (NP). Przed przerwą przyjęto m.in. absolutoria dla członków zarządu i rady nadzorczej płockiego koncernu oraz sprawozdanie finansowe spółki, decydując o pokryciu straty za 2008 r. z kapitału zapasowego.

Jeżeli podczas wznowionego posiedzenia akcjonariuszy PKN Orlen dojdzie do głosowania proponowanych przez zarząd płockiego zmian w statucie płockiego koncernu, przyjęcie tych zapisów zależeć będzie nie tylko od głosów Skarbu Państwa (SP) i spółek z nim powiązanych, ale także od stanowiska funduszy emerytalnych.

Przedkładając propozycje zmian w statucie spółki, zarząd PKN Orlen informował na początku czerwca, iż celem nowych zapisów jest zwiększenie przejrzystości akcjonariatu i doprecyzowanie ewentualnych powiązań między akcjonariuszami - chodzi m.in. o procedury pozwalające na identyfikację relacji łączących poszczególnych akcjonariuszy jako podmiotów powiązanych lub zależnych i doprecyzowanie ograniczenia prawa wykonywania głosów do 10 proc. w przypadku akcjonariuszy wchodzących w skład zgrupowania.

Zapis o ograniczeniu nie dotyczyłby SP, państwowej NP i podmiotów od nich zależnych. W efekcie zmiany w statucie PKN Orlen mają zabezpieczyć płocki koncern przed nieznanymi akcjonariuszami działającymi w porozumieniu.

Istotną jest również propozycja zapisów dotyczących powoływania i odwoływania członków rady nadzorczej PKN Orlen. W statucie pozostałby zapis o utrzymaniu przez SP jednego miejsca w radzie, którego obsadzanie nie wymaga decyzji akcjonariuszy. Natomiast dla wzmocnienia pozycji akcjonariuszy mniejszościowych zarząd płockiego koncernu proponuje wprowadzenie formuły gwarantującej im dwa do czterech miejsc w radzie - procedura ta ma zapewnić akcjonariuszom mniejszościowym uzyskanie istotnej reprezentacji w radzie, a tym samym realnego wpływu na decyzje spółki.

Podczas obrad akcjonariusze PKN Orlen mają zdecydować też o zmianach w składzie rady nadzorczej płockiego koncernu, o co wnioskował SP. Pod koniec czerwca AIG OFE zapowiedział, że zgłosi na niezależnego członka rady kandydaturę Stanisława Wedlera, prezesa Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Rada nadzorcza PKN Orlen liczy dziewięć osób - zgodnie ze statutem spółki może w niej zasiadać od sześciu do dziewięciu członków. Obecny skład rady ustalony został głosami SP w czerwcu 2008 r. podczas ZWZ, a następnie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy płockiego koncernu.

W radzie PKN Orlen zasiadają: przewodniczący - Maciej Mataczyński, Piotr Wielowieyski, Grzegorz Borowiec, Jarosław Stanisław Rocławski, Grzegorz Michniewicz i Angelina Sarota - wszyscy zgłoszeni przez SP, a także Marek Karabuła i Krzysztof Kołach - obaj zgłoszeni przez Naftę Polską i Janusz Zieliński - zajmuje on miejsce przedstawiciela SP, o którego powołaniu i odwołaniu, zgodnie ze statutem spółki, decyduje sam resort bez udziału innych akcjonariuszy.

Status niezależnych członków rady płockiego koncernu posiadają: Kołach, Wielowieyski i Zieliński.

Z danych na luty 2009 r. publikowanych przez PKN Orlen wynika, iż 17,32 proc. akcji spółki posiada państwowa Nafta Polska, SP - 10,2 proc., ING OFE - 5,17 proc, a pozostali akcjonariusze 67,31 proc. (PAP)

mb/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)