Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akt oskarżenia wobec prokuratorów ukrywających akta

0
Podziel się

Trójka prokuratorów, którzy ukrywali akta spraw prowadzonych w Prokuraturze
Rejonowej w Pszyczynie, odpowie przed sądem za niedopełnienie obowiązków, utrudnianie lub
udaremnianie postępowania karnego, ukrywanie dokumentów i poświadczanie nieprawdy.

bEhHoDKd

Trójka prokuratorów, którzy ukrywali akta spraw prowadzonych w Prokuraturze Rejonowej w Pszyczynie, odpowie przed sądem za niedopełnienie obowiązków, utrudnianie lub udaremnianie postępowania karnego, ukrywanie dokumentów i poświadczanie nieprawdy.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka krakowskiej prokuratury okręgowej Bogusława Marcinkowska aktem oskarżenia objętych zostało także sześć pracownic sekretariatu pszczyńskiej prokuratury, które usłyszały zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Zarzuty usłyszeli: były Prokurator Rejonowy w Pszczynie Andrzej W. oraz prokuratorzy Mariusz O. i Daniela B. Dwie podejrzane osoby są już prokuratorami w stanie spoczynku, jedna z nich została zawieszona w czynnościach służbowych.

bEhHoDKf

"Prokuratorzy mieli akta spraw w swoich szafach. Pod koniec okresów rozliczeniowych - roku, półrocza i kwartału - przekazywali do sekretariatu informacje o zakończeniu postępowaniu, jego umorzeniu lub skierowaniu aktu oskarżenia, choć w rzeczywistości strony postępowania takich decyzji nie dostawały. Sprawy były wykreślane z rejestru, choć faktycznie nie były zakończone" - powiedziała PAP Marcinkowska.

Jak dodała, zarzut udaremniania postępowania, wiąże się z tym, że niektóre ze spraw "przetrzymywanych" w szafie uległy przedawnieniu.

"Wszystkim podejrzanym postawiono łącznie 185 zarzutów, a dotyczyły one nieprawidłowości przy 190 różnych sprawach prowadzonych w Prokuraturze w Pszczynie" - powiedziała PAP Marcinkowska.

Proceder wyszedł na jaw, gdy w lipcu 2006 r. poszukiwano akt jednej ze spraw. Cześć akt była przechowywana nawet od 1994 r.

bEhHoDKl

Dwóch podejrzanych odmówiło składania wyjaśnień, jeden tłumaczył swoje postępowanie nawałem pracy.(PAP)

wos/ wkr/ jbr/

bEhHoDKG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)