Notowania

pjn
17.02.2011 14:24

Aktorzy, modlitwa. PJN na 10 kwietnia

9 lub 10 kwietnia miałoby się odbyć wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PJN proponuje, by 9 lub 10 kwietnia dla uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej odbyło się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, z udziałem m.in. rodzin tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Politycy PJN przedstawili w czwartek proponowany scenariusz takiej uroczystości.

Przewodnicząca klubu Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik-Rostkowska wystosowała już w środę pisma do marszałków Sejmu i Senatu, by zapoznać ich z inicjatywą wspólnego posiedzenia posłów i senatorów.

Jak powiedziała na czwartkowej konferencji, jeszcze w środę spotkała się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Według niej, kolejne spotkanie z Borusewiczem ma się odbyć w czwartek po południu. Dodała, że próbowała się także skontaktować z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, którego nie ma w Sejmie, jednak - jak mówiła - _ bez skutku _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t132090.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/odpowiadamy;rosji;wasi;eksperci;powtarzaja;tezy;mak-u,246,0,773366.html) Odpowiadamy Rosji: Eksperci powtarzają tezy MAK-u

Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że politycy ponoszą odpowiedzialność za budowanie szacunku dla państwa. Według niej, pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej _ musi być naszą manifestacją szacunku dla tego, co mamy wspólne i w służbie czego zginęli 10 kwietnia nasi przyjaciele, szacunku dla Rzeczpospolitej, szacunku dla państwa polskiego _.

W opinii szefowej klubu PJN, parlament jest _ sercem demokracji i naturalnym miejscem, w którym powinniśmy uczcić wszystkie ofiary katastrofy _.

PJN proponuje więc, by uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej odbyło się 9 kwietnia wieczorem lub 10 kwietnia. Posłowie i senatorowie mieliby zająć miejsca na sali w porządku alfabetycznym, bez zachowania podziału na kluby.

Uroczystość - według propozycji PJN - rozpoczęłaby się od odegrania hymnu państwowego, następnie wystąpiliby marszałkowie Sejmu i Senatu. _ Pozostawiamy treść tych wystąpień (...) marszałkom _ - powiedziała wiceszefowa klubu Elżbieta Jakubiak.

Później - mówiła - aktorzy serialu _ Czas honoru _ odczytaliby nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. _ Chcemy, by byli to konkretni aktorzy, bo chcemy, by nazwiska, które będą odczytywane były odczytywane z pewnym zabarwieniem emocjonalnym _ - powiedziała Jakubiak.

PJN chce, by uroczystość zawierała także element religijny - modlitwę ekumeniczną. Jakubiak podkreśliła, że wśród osób, które zginęły pod Smoleńskiem byli duchowni różnych wyznań.

Podczas uroczystości miałyby zostać odczytane przez marszałków oraz poszczególnych posłów i senatorów preambuła oraz dwa pierwsze rozdziały konstytucji": _ Rzeczpospolita _ oraz _ Wolności, Prawa i Obowiązki Człowieka i Obywatela _.

_ - Chcemy, by gośćmi tej uroczystości albo lepiej uczestnikami, były rodziny ofiar. (...) Chcemy, by marszałkowie Sejmu i Senatu zaprosili rodziny smoleńskie do parlamentu _ - powiedziała Jakubiak. PJN proponuje także, by dzieci ofiar katastrofy odczytały w parlamencie Psalm 23 _ Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego _. Na zakończenie wykonane zostałyby fragmenty _ Requiem _.

Jakubiak przytoczyła podczas czwartkowej konferencji słowa papieża Jana Pawła II, wygłoszone w 1999 roku podczas wizyty w polskim parlamencie: _ wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od ich opcji politycznych czy światopoglądu _.

_ - To dobry cytat do sytuacji, w której się dziś znaleźliśmy. Jesteśmy w dramatycznej sytuacji trudnej dla nas wszystkich. I dlatego chcemy, by ta chwila wspominania naszych przyjaciół miała szczególny charakter i była myślą o dobru wspólnym _ - powiedziała Jakubiak.

Dodała, że _ Jan Paweł II mówił do nas jako Polak, który znał tradycję polskiego parlamentaryzmu, która się zawsze odnosi do dobra wspólnego i która umiała szanować ludzi, czas (...), nasze państwo i naszych obywateli _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t100821.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;zdziwieni;czego;szuka;polska,207,0,772559.html) Rosjanie zdziwieni. Czego szuka Polska? Prasa zastanawia się: _ Po co w Polsce tak uparcie szukają rosyjskiego śladu w katastrofie _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kwiatkowski;odsluchal;bedzie;przesluchany,3,0,772099.html) Kwiatkowski odsłuchał. Będzie przesłuchany Minister prezentował dziennikarzom nagrania z czarnych skrzynek Tu-154M.
Tagi: pjn, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz