Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
29.03.2011 15:08

Akwarele Vincenta Hlożnika w Katowicach

Cykl 130 akwarel o tematyce biblijnej zmarłego przed 14 laty wybitnego słowackiego grafika Vincenta Hlożnika można od wtorku oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach. Akwarelami ilustrowano m.in. słowackie wydania Pisma Świętego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Cykl 130 akwarel o tematyce biblijnej zmarłego przed 14 laty wybitnego słowackiego grafika Vincenta Hlożnika można od wtorku oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach. Akwarelami ilustrowano m.in. słowackie wydania Pisma Świętego.

Jak poinformował PAP dyrektor muzeum ks. dr Henryk Pyka, akwarele Hlożnika udało się wypożyczyć z Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku. Cały ich cykl - od ilustracji Księgi Rodzaju po scenę zesłania Ducha Świętego w Dziejach Apostolskich - powstawał ponad 20 lat, od 1973 r.

"Te prace były wykorzystane do ilustracji Pisma Świętego, pokażemy takie wydanie" - zaznaczył ks. Pyka. Prócz egzemplarzy Pisma Świętego z ilustracjami Hlożnika, jego cyklowi akwarel Katolicki Uniwersytet w Rużomberku w 2007 r. poświęcił osobną 270-stronicową publikację.

Urodzony w 1919 r. Hlożnik był jednym z największych słowackich artystów ubiegłego wieku. Od 1958 r. był m.in. wykładowcą i rektorem w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Bratysławie. Zajmował się przede wszystkim malarstwem, grafiką i ilustracją książek, w swej sztuce dotykając m.in. problemów ludzkiej egzystencji - szczególnie doświadczeń cierpienia i bólu.

Hlożnik był prześladowany za publiczne wyrażanie niezgody na brutalne wejście wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji w 1968 r. W okresie tzw. normalizacji po upadku reformatorskiej Praskiej Wiosny, w 1972 r. wyrzucono go z uczelni. Artysta zmarł w 1997 r.

Uznawany, obok Kolomana Sokola, za prekursora nowoczesnej grafiki słowackiej, zasłynął jako twórca ilustracji do około 300 książek i autor wielkich cyklów graficznych. Jego dziełem są też monumentalne prace plastyczne, mozaiki i witraże w kościołach i gmachach publicznych w całej Słowacji.

Wystawę jego cyklu biblijnego w Katowicach zorganizowały Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach, Fundacja Uniwersytetu Śląskiego - Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju oraz Katolicki Uniwersytet w Rużomberku. Ekspozycję można oglądać do końca maja.(PAP)

mtb/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz