Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Al-Kaida bierze odpowiedzialność za próbę zamachu

0
Podziel się

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim opublikowała w internecie
oświadczenie, w którym wzięła odpowiedzialność za próbę zamachu na samolot amerykańskich linii
Northwest 25 grudnia.

bEiwHuad

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim opublikowała w internecie oświadczenie, w którym wzięła odpowiedzialność za próbę zamachu na samolot amerykańskich linii Northwest 25 grudnia.

Zamach, którego próbował dokonać Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab, miał być odpowiedzią na amerykański atak na to ugrupowanie w Jemenie. W oświadczeniu, umieszczonym na stronie internetowej wykorzystywanej przez islamistów, Al-Kaida twierdzi, że wyposażyła zamachowca w "zaawansowane technicznie urządzenie", które jednak nie wybuchło z powodu "wady technicznej".

Zamachowca zidentyfikowano w tym oświadczeniu jako Umara Faruka al-Nigiri (Nigeryjczyka).

bEiwHuaf

Reuters zwraca uwagę, że sytuacja w Jemenie - wojna domowa i bezprawie - uczyniła ten kraj "atrakcyjną alternatywną bazą" dla Al-Kaidy, w znacznej mierze wypartej - według przedstawicieli władz USA - z Afganistanu i będącej pod coraz większą presją militarną ze strony armii pakistańskiej na pograniczu Pakistanu i Afganistanu.

Agencja odnotowuje, że Abdulmutallab powiedział już śledczym amerykańskim, iż działacze Al-Kaidy w Jemenie zaopatrzyli go w bombę i nauczyli go, jak ją zdetonować.

Reuters pisze, że USA "po cichu" dostarczają Jemenowi sprzęt wojskowy i informacje wywiadowcze oraz szkolą siły jemeńskie, które w tym miesiącu przeprowadziły operację, której celem były kryjówki Al-Kaidy. To terrorystyczne ugrupowanie zapowiedziało zemstę, twierdząc, że w operacji uczestniczyły samoloty amerykańskie. Przedstawiciele USA odmówili komentarzy, pytani, czy samoloty amerykańskie, także samoloty bezzałogowe, brały udział w tej operacji.

Waszyngton obawia się - dodaje Reuters - że Jemen mógłby się stać dla Al-Kaidy "centralną bazą operacji poza Pakistanem i Afganistanem".(PAP)

bEiwHual

az/ mc/

5386031 5386015 5385993 5386070 5385760

bEiwHuaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)