Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Al-Kaida przenosi się do Jemenu i Somalii

0
Podziel się

Teorię brytyjskich i amerykańskich wywiadów ujawnił brytyjski tygodnik Observer.

Al-Kaida przenosi się do Jemenu i Somalii
(PAP/EPA)
bDyTExjF

Nieudana próba wysadzenia w powietrze samolotu na trasie Amsterdam-Detroit sugeruje nie tylko, że Al-Kaida jest wciąż groźna, ale także i to, że niektóre jej ogniwa mogły przenieść się do Jemenu i Somalii - pisze w niedzielę brytyjski tygodnik _ Observer _, powołując się na brytyjskie i amerykańskie źródła wywiadowcze.

Niedoszły zamachowiec, 23-letni Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab, spędził - jak wynika z doniesień - pewien czas w Jemenie, gdzie władza centralna jest słaba, a społeczeństwo oparte na strukturach plemiennych. Niektórzy działacze Al-Kaidy ukrywali się już w Jemenie zaraz po obaleniu rządów talibów w Afganistanie w 2001 roku._ _

_ Observer _ zauważa, iż grupy islamistyczne przyznające się do związków z Al-Kaidą działają też od dawna w Afryce. Niektóre posługują się szyldem Al-Kaidy dla zamaskowania zwykłej przestępczej działalności, inne ponoszą odpowiedzialność za głośne zamachy terrorystyczne m.in. w Tanzanii, Kenii i Tunezji.

bDyTExjH

Ostatnio jednak nastąpiła jakościowa zmiana - twierdzi brytyjski tygodnik. _ W ostatnich dwóch latach w Somalii zaszło kilka istotnych zmian prowadzących do zwiększenia zasięgu działania ideologii dżihadu, uczynienia jej bardziej spójną i ściślej powiązaną z Al-Kaidą _ - zaznacza _ Observer _.

*W Jemenie za rejon operacyjny *grup przyznających się do lojalności wobec Al-Kaidy uchodzi prowincja Szabwa. Jak zaznacza Observer, niewiadomą jest, jak dobrze zorganizowane są grupy przyznające się do powiązań z Al-Kaidą w Somalii i Jemenie, jaki jest ich zasięg i cele.
Według tygodnika za radykalizację Somalii odpowiadają po części sami Amerykanie. Ich interwencja z 2006 roku przy pomocy sąsiedniej Etiopii obaliła rządy sprawowane przez związek islamskich trybunałów i wyłonienia radykalnej milicji al-Szabab, uchodzącej za sojuszników Al-Kaidy.

Cytowane anonimowo amerykańskie źródła wywiadowcze oceniają, iż przegrupowanie Al-Kaidy w Somalii i Jemenie ma związek z przebiegiem działań wojennych w Afganistanie i Pakistanie. Skutkiem natowskiej i amerykańskiej ofensywy było - ich zdaniem - zastąpienie dotychczasowego kierownictwa Al-Kaidy, złożonego głównie z zahartowanych w bojach Arabów, przez nowych bojowników z Azji Centralnej, którzy zostali przeniesieni do Jemenu i Somalii pod kierownictwem jednego z szefów Al-Kaidy, Saleta al-Somaliego. Al-Somali poległ w grudniu w pakistańskiej prowincji Waziristan.

bDyTExjN

_ - W ostatnich miesiącach dobrze udokumentowano istnienie aktywnego systemu werbunku młodych Somalijczyków posiadających paszporty europejskie, amerykańskie i australijskie do nowo powstałych obozów szkoleniowych, zwłaszcza w Somalii _ - twierdzi _ Observer _.

Czytaj w Money.pl
*Okęcie pracuje bez zmian, nie ogłosiło alarmu * Port nie dostał specjalnych wytycznych po incydencie w samolocie Northwest Airlines.
*Alarm na europejskich lotniskach * Obowiązują zaostrzone środki ostrożności i wzmożone kontrole osobiste pasażerów lecących do USA.
*\"Al-Kaida testuje nowy rodzaj ładunku wybuchowego\" * Jeden z pasażerów znajdujących się na pokładzie samolotu Northwest Airlines, lecącego z Amsterdamu do Detroit, usiłował dokonać na pokładzie zamachu bombowego
bDyTExki
wiadomości
KOMENTARZE
(0)