Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Al-Kaida testuje nowy rodzaj ładunku wybuchowego"

0
Podziel się

Nieudany zamach w samolocie amerykańskich linii Northwest to poważne ostrzeżenie.

"Al-Kaida testuje nowy rodzaj ładunku wybuchowego"
(Andrei Dimofte/CC/Flickr.com)
bDJAqGYB

aktualizacja 13:45

Nieudany zamach w samolocie amerykańskich linii Northwest to poważne ostrzeżenie - ocenia Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem.

Jeden z pasażerów znajdujących się na pokładzie samolotu Northwest Airlines, lecącego z Amsterdamu do Detroit, usiłował dokonać na pokładzie zamachu bombowego - poinformowali przedstawiciele amerykańskich służb antyterrorystycznych. Zamach nie udał się bowiem ładunek wybuchowy nie eksplodował.

Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem podkreśla, że w tej sprawie muszą się najpierw wypowiedzieć specjaliści. Uważa jednak, że mieliśmy do czynienia z testem nowego rodzaju ładunku wybuchowego:

bDJAqGYD

Posłuchaj opinii Krzysztofa Liedela na temat incydentu na pokładzie samolotu:

dźwięk: IAR

Wcześniej sądzono, że pasażer Airbusa A330 próbował odpalić ognie sztuczne. Kilka osób odniosło lekkie obrażenia, w tym jedna poważne. Przedstawiciel Białego Domu powiedział, zastrzegając sobie anonimowość, że rząd USA ocenia, iż _ była to próba aktu terrorystycznego. _

Zamachowca natychmiast obezwładniono i po wylądowaniu przewieziono na przesłuchanie, którego dokonują agenci FBI. Według mediów amerykańskich, miał on zeznać, że działał na zlecenie Al-Kaidy.

bDJAqGYJ

*Dochodzenie prowadzi *Federalny Urząd ds. Lotnictwa Cywilnego. Samolot i wszystkie znajdujące się w nim bagaże są dokładnie przeszukiwane.
Deputowany do Izby Reprezentantów Kongresu USA Peter King powiedział, że zamachowiec nazywa się Abdul Mudallad, ma 23 lata i jest Nigeryjczykiem. Podczas próby zamachu miał doznać poważnych poparzeń.

Incydent wydarzył się ok. godz. 12 w piątek, czasu lokalnego (18.00 czasu polskiego) w momencie podchodzenia maszyny do lądowania. Pasażerowie zeznawali po wylądowaniu, że w kabinie dał się poczuć zapach dymu. Część osób wpadła w panikę.

Zobacz relację i komentarze po próbie zamachu:

Rzeczniczka Delta Air Lines, do których należą linie Northwest, poinformowała, że jeden z pasażerów podczas lądowania _ sprawił kłopoty _ podpalając _ coś co wyglądało na petardę _. _ Pasażer został natychmiast obezwładniony. Delta współpracuje z władzami w trakcie dochodzenia _ - powiedziała rzeczniczka Susan Elliott. Dodała, że na pokładzie Airbusa, odbywającego rejs nr 253, znajdowało się 278 pasażerów.

Prezydent Barack Obama, który przebywa z rodziną na wypoczynku na Hawajach, został poinformowany o przebiegu incydentu. Prezydent zarządził wzmocnienie środków bezpieczeństwa w samolotach i na lotniskach.

bDJAqGYK
bDJAqGZe
KOMENTARZE
(0)