Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Alarm powodziowy w 49 gminach Małopolski

0
Podziel się:

W 49 gminach Małopolski obowiązywał w poniedziałek rano alarm powodziowy, a
pogotowie przeciwpowodziowe - w 44 gminach regionu. Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży
pożarnej Andrzej Siekanka, w ciągu ostatniej doby strażacy ewakuowali 317 osób.

W 49 gminach Małopolski obowiązywał w poniedziałek rano alarm powodziowy, a pogotowie przeciwpowodziowe - w 44 gminach regionu. Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka, w ciągu ostatniej doby strażacy ewakuowali 317 osób.

Do ewakuacji przygotowywanych jest ok. 1,5 tys. mieszkańców powiatu brzeskiego. Małopolscy strażacy interweniowali już 1,8 tys. razy. Według służb zarządzania kryzysowego, stan alarmowy jest przekroczony na 20 rzekach w 29 miejscach, a w 8 rzekach w 19 miejscach woda przekroczyła stany ostrzegawcze. "Coraz mocniej przybiera Raba" - powiedział PAP Siekanka.

Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w powiatach: brzeskim, bocheńskim, krakowskim, myślenickim, oświęcimskim i wielickim.

Intensywne opady powodują głównie podtopienia terenu, zalania piwnic, podmywanie budynków oraz osunięcia gruntu. "Podmyty został szlak kolejowy Kraków - Zakopane, ruch będzie kierowany objazdami" - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

Wezbrania utrudniają też komunikację w regionie. Nieprzejezdne są: droga krajowa Brzesko-Nowy Sącz, droga wojewódzka 981 Tarnów-Krynica, 961 Dobczyce - Gdów, zalana droga 966 Bochnia -Łapanów oraz droga 933 w miejscowości Brzeszcze.

Strażacy w nocy w Witowie Dolnym uratowali podróżujących samochodem, po tym jak kierowca nie widząc zalanej drogi wjechał do rowu. W Głogoczowie płetwonurkowie ewakuowali z zalanego domu 52-latka. W całym regionie przy usuwaniu skutków ulewnych deszczy od niedzieli zaangażowanych jest ponad 4 tys. strażaków OSP i PSP.

Synoptycy prognozują dalsze intensywne opady deszczu w regionie.(PAP)

czo/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)