Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu zgorzeleckiego

0
Podziel się

Alarm przeciwpowodziowy ogłosił w sobotę starosta powiatu zgorzeleckiego dla
całego powiatu. Z powodu intensywnych opadów deszczu rzeki w tzn. worku turoszowskim przekroczyły
stany alarmowe.

bEhWsPoB

Alarm przeciwpowodziowy ogłosił w sobotę starosta powiatu zgorzeleckiego dla całego powiatu. Z powodu intensywnych opadów deszczu rzeki w tzn. worku turoszowskim przekroczyły stany alarmowe.

Jak dowiedziała się PAP w sobotę w Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, alarm został ogłoszony ze względu na wysoki poziom wody w rzekach: głównie dopływach Nysy Łużyckiej. "Rzeka Miedzianka, która w ubiegłym tygodniu w kilka godzin zniszczyła Bogatynię, ma bardzo wysoki poziom. Obecnie stan alarmowy na tej rzece jest przekroczony o 83 cm. Poziom wody nieznacznie, ale jednak opada" - powiedział PAP dyżurny.

Jerzy Stachyra, z-ca burmistrza w rozmowie z PAP powiedział, że dla mieszkańców najbardziej uciążliwe nie są nawet opady deszczu, ale przerwy w dostawie prądu. Niektórzy mieszkańcy gminy Bogatynia są pozbawieni prądu zupełnie. "Deszcz pada, a potem wychodzi słońce, więc ta pogoda nie jest tak bardzo uciążliwa jak brak prądu. Pracownicy energetyki pracują na okrągło, naprawiają awarie, ale wciąż gdzieś brakuje prądu" - mówił Stachyra.

bEhWsPoD

Stany alarmowe przekroczone są również na Nysie Łużyckiej w Porajowie i Sieniawce. Natomiast w gminie Sulików, w trzech miejscowościach: Miedziane, Bierna i Górna podtopionych zostało 10 domów. "To nie są wielkie podtopienia, ale jednak woda dostała się do domów" - mówiła PAP Dagmara Turek-Samół, rzeczniczka prasowa wojewody dolnośląskiego.

Tymczasem meteorolodzy zapowiadają kolejne opady, które mają potrwać co najmniej do niedzieli. (PAP)

umw/ bno/

bEhWsPpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)