Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Albania: Były król pochowany w ojczyźnie

0
Podziel się:

Tysiące Albańczyków żegnało w piątek w Tiranie byłego króla Ahmeda Zogu,
pochowanego w sobotę w ojczyźnie pół wieku po tym, jak zmarł na emigracji we Francji. Sprowadzenie
jego szczątków i pogrzeb w kraju związane są z setną rocznicą niepodległości Albanii.

Tysiące Albańczyków żegnało w piątek w Tiranie byłego króla Ahmeda Zogu, pochowanego w sobotę w ojczyźnie pół wieku po tym, jak zmarł na emigracji we Francji. Sprowadzenie jego szczątków i pogrzeb w kraju związane są z setną rocznicą niepodległości Albanii.

Trumna króla okryta flagą państwową została w sobotę wystawiona w dawnym pałacu królewskim w Tiranie, gdzie hołd złożyło mu kilka tysięcy ludzi.

Były król pochowany został z honorami państwowymi. Premier Albanii Sali Berisha w wypowiedzi na marginesie sobotnich ceremonii podkreślił, że Ahmed Zogu "ustanowił fundamenty państwa albańskiego i w znacznym stopniu przyczynił się do orientacji europejskiej albańskiego społeczeństwa".

Ahmed Zogu panował w latach 1929-39 jako Zog I. Wcześniej w latach 20. był kolejno: dowódcą sił zbrojnych, premierem i prezydentem, a w 1928 roku przeprowadził proklamowanie monarchii i swój wybór na króla. Był pierwszym i jedynym królem w XX-wiecznej Albanii. Jego rządy zakończyła inwazja Włoch na Albanię; zmarł we Francji w 1961 roku.

Sprowadzenie do ojczyzny jego szczątków było inicjatywą rządu Berishy i wpisuje się w obchody stulecia niepodległości Albanii, proklamowanej w listopadzie 1912 roku.

Były król spoczął w mauzoleum rodziny królewskiej, zbudowanym niedawno specjalnie na tę okazję. W tym samym miejscu pochowana jest jego żona królowa Geraldina, z pochodzenia Węgierka, i ich syn Leka Zogu. Oboje zmarli w Albanii, dokąd wrócili z emigracji w 2002 roku.

Komunistyczne władze Albanii zniosły monarchię w 1946 roku. Od upadku komunizmu w roku 1991 Albania jest republiką parlamentarną. W 1997 roku przeprowadzono referendum, w którym tylko 30 procent głosujących opowiedziało się za przywróceniem monarchii. (PAP)

awl/ ro/

12651933 12651959 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)