Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Albania: Działacz opozycji zastrzelony w dniu wyborów

0
Podziel się:

Podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych w Albanii zginął w
strzelaninie działacz opozycyjnej partii socjalistycznej, a ranny został kandydat do parlamentu
rządzącej Albańskiej Partii Demokratycznej. Prezydent Bujar Nishani zaapelował o spokój w kraju.

Podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych w Albanii zginął w strzelaninie działacz opozycyjnej partii socjalistycznej, a ranny został kandydat do parlamentu rządzącej Albańskiej Partii Demokratycznej. Prezydent Bujar Nishani zaapelował o spokój w kraju.

Do strzelaniny doszło w mieście Lac, ok. 35 km od Tirany, w pobliżu komisji wyborczej.

Policja poinformowała, że doszło do kłótni, ale podała skąpe informacje na temat zdarzenia. Jak ogłosiła, ofiarą śmiertelną jest działacz Albańskiej Partii Socjalistycznej (PSSh) 53-letni Gjon Gjoni. Rannych zostało dwóch mężczyzn, w tym 49-letni Mhill Fufi, kandydat do parlamentu z ramienia rządzącej centroprawicowej Albańskiej Partii Demokratycznej (PDSh).

Lider socjalistów Edi Rama zapowiedział przyjazd do Lac. Premier Sali Berisha odmówił komentarza zaznaczając, że chce najpierw poznać szczegóły zdarzenia.

Z apelem do społeczeństwa wystąpił prezydent Nishani. "Proszę, uspokójcie się, życie obywateli jest ważne. Apeluję o spokój i dojrzałość; choć głosujemy na różne partie, to jesteśmy jednym narodem" - mówił.

Ambasador UE w Tiranie Ettore Sequi wydał oświadczenie, w którym jak podkreślił, w bardzo stanowczym tonie przypomniał, iż "rezygnacja z przemocy należy do międzynarodowych i europejskich standardów wyborów".

Niedzielne wybory są bacznie obserwowane przez Zachód, z powodu obaw o stan demokracji w dążącej do UE i należącej do NATO Albanii. Od poprzednich wyborów parlamentarnych w czerwcu 2009 r. kraj pogrążony jest w kryzysie politycznym, ponieważ opozycyjna PSSh do tej pory nie chce uznać wyników tamtego głosowania.

Istnieje poważne ryzyko, że i wynik niedzielnych wyborów nie zostanie uznany, z powodu sytuacji w Centralnej Komisji Wyborczej. Trzech z siedmiu członków komisji wycofało się z niej w wyniku sporów politycznych i nie będzie ona w stanie zatwierdzić wyników wyborów; ma to uczynić sąd.

Obie główne partie są jednomyślne ws. dążenia kraju do członkostwa w UE. Jednak sytuacja polityczna hamuje postęp Albanii na tej drodze. UE dwukrotnie odmówiła przyznania jej statusu kandydata.

Tirana od stycznia 2003 r. prowadzi negocjacje z UE w sprawie podpisania układu stowarzyszeniowego. Spodziewała się go podpisać w 2004 r., ale wiele krajów uznało jej postępy za niewystarczające, zwłaszcza w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną.(PAP)

awl/ woj/

14062013 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)