Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Albania, Kosowo i Macedonia honorują Matkę Teresę wspólną pieczęcią

0
Podziel się

Poczty Albanii, Kosowa i Macedonii wydały w czwartek wspólnie pieczęć
z portretem błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty z okazji przypadającej w czwartek 100. rocznicy
jej urodzin.

bEiQsbdx

Poczty Albanii, Kosowa i Macedonii wydały w czwartek wspólnie pieczęć z portretem błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty z okazji przypadającej w czwartek 100. rocznicy jej urodzin.

Pieczęć przedstawia Matkę Teresę w sari koloru biało-niebieskiego. Widnieje na niej napis: "100 rocznica urodzin Matki Teresy (Agnes Gonxhy Bojaxhiu)".

"Podjęliśmy taką inicjatywę, bo nasze trzy instytucje czują obowiązek wyrażenia wdzięczności i szacunku z powodu wielkiego dzieła humanitarnego" Matki Teresy - powiedział dyrektor Poczty Albańskiej Arquile Gorrea.

bEiQsbdz

Zaznaczył, że jest to pierwsza wspólna inicjatywa poczt tych trzech państw.

"Matka Teresa jednoczy wszystkich Albańczyków, gdyż jest najwybitniejszą postacią, jaką nasz naród dał światu" - oświadczył natomiast przedstawiciel Poczty Macedońskiej Rahim Bajrami.

W Albanii z okazji rocznicy urodzin Matki Teresy odbywają się w czwartek koncerty i wystawy. Na głównym bulwarze Tirany wywieszono biało-niebieskie flagi oraz cytaty z jej przemówień.

W Macedonii przedstawiciele najwyższych władz złożyli kwiaty pod 3-metrowym pomnikiem Matki Teresy w centrum Skopje. Przewidziano także liczne wydarzenia kulturalne, których współorganizatorem jest Dom Matki Teresy, muzeum powstałe 2 lata temu w macedońskiej stolicy, prezentujące przedmioty należące do rodziny Bojaxhiu.

bEiQsbdF

Urodzona w Skopje Matka Teresa przybyła do Indii w 1929 roku. Poświęciła się tam pracy wśród ludzi chorych, umierających i żyjących w nędzy. Otrzymała obywatelstwo Indii w 1951 roku. W 1979 roku dostała Pokojową Nagrodę Nobla. Po śmierci w 1997 roku została pochowana w Kalkucie. W 2003 r. została beatyfikowana.

O samej sobie mówiła: "Jestem z krwi Albanką, mam obywatelstwo Indii, z wyznania jestem katolicką zakonnicą, a jeśli chodzi o moje powołanie, to należę do świata". (PAP)

mw/ ro/

6880930 6880833 arch.

bEiQsbea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)