Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nagroda nobla
05.12.2011 21:51

Alternatywne Noble. Dla położnej, obrończyni praw człowieka i ekologów

Nagrody Right Livelihood Award, nazywane alternatywnym Noblem, wręczono w wieczorem w szwedzkim parlamencie, Riksdagu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mrlins/CC/Flickr)

Nagrody Right Livelihood Award wręczone zostały wieczorem w szwedzkim parlamencie, Riksdagu. Wyróżnienie przyznawane jest osobom lub organizacjom, których dorobek nie znajduje uznania wśród członków komitetów noblowskich.

Z rąk wiceprzewodniczącej Riksdagu, Susanne Eberstein, nagrody Right Livelihood Award odebrali: amerykańska położna Ina May Gaskin za _ nauczanie i propagowanie metod porodu, które najlepiej służą psychicznemu i fizycznemu zdrowiu matki oraz dziecka _ oraz prawniczka z Czadu Jacqueline Moudeina, broniąca praw ofiar dyktatury, zwłaszcza kobiet i dzieci-żołnierzy.

Trzecim laureatem nagrody jest międzynarodowa organizacja ekologiczna Grain, która wspiera lokalną produkcję rolników w biednych krajach, przyczyniając się do różnorodności biologicznej.

W tym roku dodatkowo honorową nagrodę otrzymał Chińczyk Huang Ming za _ wprowadzanie (w Chinach) na szeroką skalę technologii wykorzystujących energię słoneczną _. W ten sposób laureat pokazał, że dynamicznie rozwijające się Chiny również mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Laureaci Nagrody Right Livelihood Award, podobnie jak w przypadku prawdziwych noblistów, mają obowiązek wygłosić wykłady. Otwarte dla publiczności spotkania odbędą się w ciągu tygodnia w Sztokholmie i Goeteborgu, a także w Berlinie oraz Zurychu.

Nagroda Right Livelihood Award została ufundowana przez szwedzko-niemieckiego filantropa Jakoba von Uexkuella. Przyznawana jest od 1980 roku przez fundację mającą siedzibę w Sztokholmie. Laureaci dzielą między sobą 150 tys. euro. Prawdziwe Nagrody Nobla zostaną wręczone w sobotę 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

O nagrodach Nobla czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t160832.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kontrowersje;wokol;nobla;to;mieszanie;sie;w;sprawy;wewnetrzne,28,0,932124.html) Kontrowersje wokół pokojowego Nobla Przyznanie pokojowej nagrody Nobla prezydent Liberii pani Ellen Johnson - Sirleaf wywołało obok radości również oburzenie w jej kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t160652.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nobel;zapewni;jej;reelekcje;wybory;w;liberii;zgodnie;z;planem,218,0,931546.html) Nobel pomoże wygrać wybory? Mówią, że nie Wybory prezydenckie w Liberii odbędą się zgodnie z planem 11 października niezależnie od faktu przyznania Pokojowej Nagrody Nobla obecnej prezydent tego kraju, ubiegającej się o reelekcję Ellen Johnson-Sirleaf - poinformowała państwowa komisja wyborcza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t153896.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/parodie;nobla;rozdane;absurdalne,197,0,923077.html) Ziewanie i kopulujące żuki. Wręczyli Ig-noble Zwyciężyły ziewające żółwie i kopulujące żuki.
Tagi: nagroda nobla, nobel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz