Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ambasador Polski upomniał się o zwrot wraku Tu-154M

0
Podziel się:

Zajączkowski zaznaczył, że dla wielu ludzi w Polsce, zwłaszcza dla rodzin ofiar katastrofy, jest to nie do przyjęcia i stwarza negatywne tło emocjonalne.

Ambasador Polski upomniał się o zwrot wraku Tu-154M
(PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)

- _ W zasadzie strona rosyjska zgodziła się przekazać Polsce wrak, jednak dopiero po zakończeniu swojego śledztwa. My uważamy, że ponieważ upłynął już trzeci rok od katastrofy i że czynności śledcze związane z badaniem fragmentów samolotu zostały przeprowadzone, to nie ma żadnego uzasadnienia dla tego, by wrak znajdował się w Smoleńsku _ - oświadczył ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski . Zajączkowski uczynił to w wywiadzie dla opozycyjnej _ Nowej Gaziety _, który ukazał się w jej najnowszym wydaniu. Ambasador upomniał się o zwrot wraku polskiego Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Zajączkowski zaznaczył, że _ dla wielu ludzi w Polsce, zwłaszcza dla rodzin ofiar katastrofy, jest to nie do przyjęcia i stwarza negatywne tło emocjonalne _.

Polski dyplomata ocenił, że sprawa wraku _ to przede wszystkim problem wzajemnego zaufania, co obie strony powinny mieć na uwadze _. _ Albo kierujemy się ściśle formalnym podejściem i czekamy na ostateczne zamknięcie śledztwa, albo - wykorzystując istniejące możliwości prawne - decydujemy się na przyspieszenie biegu spraw _ - powiedział.

Zajączkowski zauważył również, że jeśli Polska i Rosja _ wzajemnie nie ufają sobie w tak stosunkowo nietrudnych sprawach jak zwrot wraku samolotu, to jak mają sobie ufać w poważniejszych kwestiach _. _ Ten sam człowiek, który w poniedziałek zajmował się samolotem, w piątek może zająć się tarczą antyrakietową. I co wtedy? _ - oznajmił.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/168/212136.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/katastrofa;smolenska;zbadali;wrak;tupolewa,215,0,1265111.html) *Zbadali wrak Tupolewa. Dzisiaj wracają * Misja polskich ekspertów trwała 18 dni. W tym czasie pobrali kilkadziesiąt próbek z wraku samolotu i drzewa, o które uderzyła maszyna. Nowaja Gazieta _ ze swej strony podkreśliła, że _ katastrofa wstrząsnęła nie tylko Polakami, ale także Rosjanami _. _ Przypomnijmy sobie długie kolejki przed bramą ambasady RP, w których stali mieszkańcy Moskwy, pragnący wpisać się do księgi kondolencyjnej. I morze kwiatów wzdłuż ogrodzenia _ - wskazała.

Temat katastrofy smoleńskiej podjęła też rządowa _ Rossijskaja Gazieta _, publikując wywiad z prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabellą Sariusz-Skąpską. Redakcja wybiła, że w Katyniu straciła ona dziadka, a w Smoleńsku - ojca.

Z kolei rządowa agencja ITAR-TASS, zapowiadając środowe uroczystości w Warszawie i Smoleńsku, poinformowała, że _ w Polsce katastrofę pod Smoleńskiem uważa się za tragedię w skali ogólnonarodowej _. _ Mimo że upłynęły trzy lata, śmierć prezydenta, jego małżonki, przedstawicieli władz państwowych, sił zbrojnych i wybitnych aktywistów społecznych nadal jest szeroko dyskutowana w mediach, a nawet staje się instrumentem wykorzystywanym w konfrontacji politycznej _ - przekazała agencja.

Inna państwowa agencja - RIA-Nowosti - w jednej z depesz, informujących o rocznicy smoleńskiej tragedii, podkreśliła, że eksperci z Polski i Rosji zgadzają się z wnioskami sformułowanymi przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK), który badał katastrofę polskiego Tu-154M. Eksperci MAK winą za katastrofę w całości obarczyli stronę polską.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak uczcili pamięć katstrofy smoleńskiej Donald Tusk na Powązkach, Jarosław Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu, a Marta Kaczyńska na Wawelu.
Ten zespół zakończy spór smoleński? Tusk podpisuje dokument Eksperci mają wyjaśnić, na czym polega _ cała ta smoleńska kampania kłamstw i bzdur _. Co na to Jarosław Kaczyński?
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)