Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tarcza antyrakietowa
20.11.2012 18:53

Ambasador USA o tarczy i wizach. Ujawnił priorytety

na D. Mulla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Zacieśnianie sojuszu amerykańsko-polskiego w dziedzinie bezpieczeństwa, pogłębianie stosunków gospodarczych między USA a Polską oraz praca na rzecz demokratyzacji m.in. na Białorusi - to priorytety nowego ambasadora USA w Polsce Stephena D. Mulla.

Mull, który z polskimi dziennikarzami rozmawiał płynną polszczyzną, potwierdził, że w 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone w Polsce. Ambasador podkreślił, że podczas spotkań w Pentagonie i Białym Domu przed przyjazdem do Polski urzędnicy zapewniali go, że prezydent Barack Obama nadal zamierza kontynuować program tarczy antyrakietowej.

- _ Planujemy umieścić rakiety w Polsce w 2018 roku. (...) Jestem w 100 proc. pewien, że ten system będzie wykonany na czas _ - zapewnił Mull. Poinformował również, że w najbliższym czasie do Redzikowa koło Słupska, gdzie mają być ulokowane elementy tarczy, przyjedzie grupa z Departamentu Obrony.

Pytany o możliwość zniesienia wiz dla Polaków, amerykański dyplomata powiedział, że Polska jeszcze nie spełnia wszystkich kryteriów. Bez wiz mogą podróżować do USA jedynie obywatele krajów, z których tylko 3 procent starających się o nie dostaje odmowę. _ - Teraz w Polsce to jest mniej więcej 9-10 procent. Według naszego prawa Polska jeszcze nie kwalifikuje się do uczestnictwa w programie _ Visa Waiver Program - tłumaczył Mull. _ - Nie jest to decyzja dyplomatyczna czy polityczna, lecz administracyjna _ - dodał.

_ - Wiem, że jest to bardzo ważna sprawa dla Polaków. Prezydent Obama bardzo dobrze rozumie, że jest chęć uczestnictwa w tym programie, ale aby na to pozwolić, musielibyśmy zmienić nasze prawo, co jest najłatwiejsze _ - dodał.

Przedstawiając swoje priorytety, wyjaśnił, że podczas pobytu w Polsce zamierza skoncentrować się na sprawach bezpieczeństwa Polski i Stanów Zjednoczonych. _ Jesteśmy sojusznikami i bardzo chciałbym zacieśniać ten sojusz _ - podkreślił Mull. Przypomniał, że jednym z pierwszych spotkań, które odbył po przyjeździe do kraju, była inauguracja działalności pierwszego stacjonującego na stałe w Polsce pododdziału amerykańskich sił zbrojnych w Łasku. Uroczystość odbyła się 9 listopada.

Ambasador mówił też, że będzie dążył do zacieśniania stosunków gospodarczych z Polską m.in. poprzez zwiększanie wymiany handlowej i pogłębianie inwestycji polskich firm w USA oraz firm amerykańskich w Polsce. Prezydent Bronisław Komorowski podczas pierwszego spotkania ze mną wyraził rozczarowanie amerykańsko-polskimi stosunkami gospodarczymi i mówił, że powinny one być lepsze od obecnych - tłumaczył Mull. - _ Teraz mamy 750 firm amerykańskich w Polsce, ale powinno być ich więcej _ - dodał.

Dyplomata będzie się też koncentrował na zacieśnianiu współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie demokratyzacji m.in. na Białorusi. Według ambasadora Polska może dzielić się swoimi doświadczeniami z transformacji z innymi krajami. Przypomniał, że demokratyzacja Białorusi leży również w interesie USA.

Nowy ambasador mówił też, że duże znaczenie przywiązuje do kontaktu z Polakami z różnych części kraju. - _ W przyszłym tygodniu jadę do Rzeszowa, w bliskiej przyszłości będę też w Gdańsku i Lublinie _ - zapowiedział.

Tagi: tarcza antyrakietowa, usa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz