Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ambasador USA odwiedził Bazę Lotniczą w Łasku

0
Podziel się:

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee Feinstein wraz z amerykańskimi
dowódcami Sił Powietrznych, m.in. zastępcą dowódcy lotnictwa amerykańskiego w Europie, odwiedzili w
poniedziałek Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku - poinformowały polskie Siły Powietrzne.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee Feinstein wraz z amerykańskimi dowódcami Sił Powietrznych, m.in. zastępcą dowódcy lotnictwa amerykańskiego w Europie, odwiedzili w poniedziałek Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku - poinformowały polskie Siły Powietrzne.

Jak powiedział PAP rzecznik Sił Powietrznych, ppłk Robert Kupracz, wizyta miała charakter roboczy. "W trakcie wizyty amerykańscy goście mogli zapoznać się z zadaniami, strukturą oraz przeznaczeniem 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Dokonano również prezentacji samolotu F-16, hangaru i symulatora" - poinformował oficer prasowy łaskiej bazy por. Marek Kwiatek.

Jak dodał, oprócz amerykańskiego ambasadora w skład delegacji, która odwiedziła jednostkę, weszli m.in.: zastępca dowódcy Sił Powietrznych USA w Europie gen. Stephen Mueller, dyrektor ds. planowania gen. Mark Schissler i attache lotniczy USA płk Mary Peterson. Amerykańskiej delegacji towarzyszył dowódca polskich Sił Powietrznych gen. Lech Majewski.

Po zakończeniu wizyty delegacja amerykańska udała się w dalszą podróż na Węgry.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce w przesłanym PAP komunikacie poinformowała, że podczas wizyty gen. Mueller wskazywał na "kluczowe znaczenie współpracy regionalnej sił powietrznych NATO w Polsce dla maksymalnego podniesienia potencjału powietrznego w Europie". Jak podała ambasada, ambasador Feinstein był pod wielkim wrażeniem możliwości demonstrowanych przez polskie F-16 oraz polskich pilotów.

Ambasada przypomniała, że na temat współpracy sił powietrznych obu państw rozmawiali w grudniu zeszłego roku w Waszyngtonie prezydenci Barack Obama i Bronisław Komorowski.

W wydanym wówczas oświadczeniu kancelaria polskiego prezydenta informowała, że prezydenci zgodzili się wzmocnić dwustronną współpracę obronną w duchu Deklaracji o współpracy strategicznej Polski i USA z 2008 r. Chodziło o rozszerzenie współpracy sił powietrznych obu państw, której celem będzie "podniesienie ich interoperacyjności jako sojuszników w NATO poprzez regularne ćwiczenia oraz rozmieszczenie na terytorium Polski amerykańskiego pododdziału wsparcia sił powietrznych, dla obsługi czasowych rotacji amerykańskich samolotów wojskowych".

Jak powiedział PAP ppłk Kupracz, we wtorek dowództwo polskich Sił Powietrznych wyda komunikat dotyczący spotkania w Łasku.

Baza w Łasku jest jedną z dwóch - obok bazy w Poznaniu-Krzesinach - gdzie stacjonują polskie samoloty wielozadaniowe F-16. W poznańskiej bazie na co dzień stacjonuje 32 z 48 zakupionych przez Polskę bojowych F-16. Pozostałe samoloty stacjonują w Łasku. (PAP)

mja/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)