Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ambasador USA w Czechach z sentymentalną wizytą w Radomiu

0
Podziel się:

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Republice Czech Norman Eisen odwiedził w
czwartek Radom - miasto, z którego pochodzili jego przodkowie. Towarzyszył mu ambasador USA w
Polsce, Lee Feinstein, który także ma polskie korzenie.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Republice Czech Norman Eisen odwiedził w czwartek Radom - miasto, z którego pochodzili jego przodkowie. Towarzyszył mu ambasador USA w Polsce, Lee Feinstein, który także ma polskie korzenie.

Norman Eisen ocenił, że wizyta w Radomiu jest dla niego "sentymentalną podróżą". W tym mieście mieszkał przed laty jego ojciec, który wiele opowiadał mu o Radomiu. "Te uliczki, którymi jechaliśmy, wydawały mi się znajome" - mówił dziennikarzom ambasador, który przyjechał do Radomia wraz z rodziną.

Eisen opowiadał, że jego ojciec urodził się w 1908 r., prawdopodobnie w Szydłowcu k. Radomia. Dodał, że potwierdzenia tych informacji szuka w radomskich archiwach córka najmłodszego brata ojca.

Ambasador podkreślił, że jego ojciec pochodził z religijnej żydowskiej rodziny, która prowadziła w Radomiu mały sklep spożywczy. Po śmierci dziadka, w latach 20., rodzina Eisena wyjechała do ówczesnej Palestyny.

Matka ambasadora pochodzi z byłej Czechosłowacji. Przeżyła Auschwitz, ale jej rodzina zginęła w obozie; po wojnie wyjechała do Izraela, gdzie poznała swojego przyszłego męża. "Zawsze mówię, że jestem w 50 procentach Polakiem, w 50 procentach Czechem, ale w 100 procentach jestem Amerykaninem" - żartował Eisen.

O swoich polskich korzeniach mówił także ambasador USA w Polsce, Lee Feinstein, którego rodzice wyemigrowali do USA w 1911 roku. Jego rodzina pochodziła z niewielkiej miejscowości, kiedyś polskiej, a obecnie znajdującej się na terenie Ukrainy, niedaleko granicy z Polską.

Po spotkaniu z prezydentem Radomia Andrzejem Kosztowniakiem i dziennikarzami ambasadorzy udali się na wycieczkę po Radomiu. Przewodnikami po mieście była młodzież z I L.O im. Mikołaja Kopernika, która uczestniczyła w projekcie realizowanym przez Fundację "Forum Dialogu Między Narodami" pod nazwą "Szkoła Dialogu - Polska". Goście zobaczyli m.in. miejsce dawnego getta żydowskiego, pozostałości synagogi, pomnik pamięci pomordowanych Żydów oraz kirkut.

"Szkoła Dialogu" to program edukacyjny którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy Polski. (PAP)

ilp/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)