Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ambasador Wlk.Brytanii: nowa ambasada symbolem dobrej współpracy

0
Podziel się:

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Ric Todd ocenił, że otwarty w piątek w
Warszawie nowy gmach brytyjskiej ambasady jest symbolem bardzo dobrej współpracy i ścisłego
partnerstwa łączącego Polskę i jego kraj.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Ric Todd ocenił, że otwarty w piątek w Warszawie nowy gmach brytyjskiej ambasady jest symbolem bardzo dobrej współpracy i ścisłego partnerstwa łączącego Polskę i jego kraj.

W uroczystym otwarciu nowego budynku ambasady uczestniczyli m.in. b. prezydent Lech Wałęsa oraz dziekan korpusu dyplomatycznego, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

"Budynek ten jest symbolem ścisłego partnerstwa łączącego Polskę i Wielką Brytanię oraz wyrazem długofalowego zaangażowania rządu brytyjskiego w kontakty z polskim rządem" - powiedział podczas uroczystości Todd. Ocenił, że obecne stosunki Polski z Wielką Brytanią są bardzo dobre.

"Dzisiaj Polska i Wielka Brytania są sobie bliskie jak nigdy wcześniej w historii. Tylko w tym roku, brytyjski premier Gordon Brown był raz w Polsce, a minister spraw zagranicznych David Milliband trzy razy, co świadczy o dobrych kontaktach między Polakami a Brytyjczykami" - powiedział ambasador.

Dodał, że przykłady bardzo dobrej współpracy polsko-brytyjskiej można dostrzec nie tylko w sferze polityki, ale także w gospodarce i kulturze.

Abp Kowalczyk podkreślił, że godnym podziwu jest to, iż nowy budynek ambasady powstał tak szybko.

"Pragnę pogratulować panu ambasadorowi, współpracownikom i wykonawcom, że w tak krótkim czasie został wybudowany ten piękny budynek, który będzie służył przedstawicielstwu Wielkiej Brytanii w Polsce do godnego reprezentowania swego kraju i wnoszenia pewnego wkładu w jak najlepsze stosunki bilateralne w każdym wymiarze życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego" - powiedział.

Wyraził nadzieję, że plany związane z misją tej placówki dyplomatycznej będą stawać się rzeczywistością teraz i w przyszłości. "Niech to przedstawicielstwo Wielkiej Brytanii promieniuje i ubogaca swoim doświadczeniem i profesjonalizmem wszystkich, którzy będą się z nim kontaktować i szukać wspólnego działania zmierzającego do humanizacji współczesnego świata i szacunku dla godności każdej osoby ludzkiej" - powiedział abp Kowalczyk.

W ocenie Lecha Wałęsy, nowy gmach ambasady brytyjskiej w Warszawie może stać się miejscem, które pomoże w "poprawianiu struktur i programu", na których świat w trzecim tysiącleciu będzie się opierał.

"Ta budowa, te warunki tu stworzone, mogą nam pomóc w poprawieniu struktur i programu. Wierzę, że m.in. tu będziemy poszukiwać i znajdziemy rozwiązania, które pomogą nam nie wpaść w nowe kryzysy i pokazać tym, którzy nie wierzą, że świat oparty na wspólnych wartościach jest przyszłością" - powiedział Wałęsa. "Uwzględniając to wszystko mamy szansę na piękną trzecią tysiąclatkę" - dodał b. prezydent.

Nowy budynek ambasady o powierzchni 4,3 tys. mkw. znajduje się przy ulicy Kawalerii w Warszawie. Jest to szklana konstrukcja, którą tworzą duże tafle szyb, podzielone pionowymi aluminiowymi słupami. Budynek zaprojektowano tak, by oszczędzić jak najwięcej energii. Dlatego też pod pierwszą zewnętrzną szklaną elewacją znajduje się druga, znacznie mocniejsza. Ma ona pełnić także funkcję obronną przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi.

Budynek ambasady ma trzy piętra. Każde z nich jest inaczej zaaranżowane i ma inny rozkład pomieszczeń. Parter przeznaczony został na cele publiczne, gdzie znajduje się duży hall zaprojektowany z myślą np. o wystawach i konferencjach. Część parteru zajmują także sekcje wizowa i konsularna, do których prowadzi oddzielne wejście.

Pomieszczenia części administracyjnej znajdują się na pierwszym i drugim piętrze. Dzięki dwóm wewnętrznym dziedzińcom i szerokim szklanym fasadom, przestrzenie biurowe są dobrze oświetlone światłem naturalnym, zaś układ kondygnacji poddasza na drugim piętrze wiąże się ściśle z tarasami dachowymi po obu jej stronach.

Otwarta przestrzeń biurowa na pierwszym piętrze została, w pewnym stopniu, podzielona dzięki wewnętrznym dziedzińcom. W części przeznaczonej dla ambasadora, biura mają charakter rządowych pomieszczeń gabinetowych.

Według danych uzyskanych z brytyjskiej ambasady, koszt budowy nowego gmachu wyniósł ok. 34 mln funtów. Projektantem budynku jest Tony Fretton, którego pomysł zwyciężył w międzynarodowym konkursie, rozstrzygniętym w 2003 r.(PAP)

agy/ mok/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)