Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ambasadorowie kampanii w konkursie ESK 2016 o atutach Poznania

0
Podziel się:

Uczynienie z Poznania teatralnej stolicy Polski, promowanie wielokulturowości
miasta i stworzenie warunków pracy dla filmowców z całego świata - takie są pomysły ambasadorów
Poznania na sukces miasta w konkursie Europejska Stolica Kultury (ESK).

Uczynienie z Poznania teatralnej stolicy Polski, promowanie wielokulturowości miasta i stworzenie warunków pracy dla filmowców z całego świata - takie są pomysły ambasadorów Poznania na sukces miasta w konkursie Europejska Stolica Kultury (ESK).

Jak powiedzieli w poniedziałek w Poznaniu na konferencji prasowej fotografik Ryszard Horowitz i reżyserzy Andrzej Maleszka i Filip Bajon, Poznań ma wiele zalet i niepowtarzalnych atrakcji, musi jednak umieć je odpowiednio wyeksponować.

Ambasadorami Poznania w czasie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku są obok Horowitza, Maleszki i Bajona - kompozytor Jan A.P. Kaczmarek i włoski dyrygent Roberto Balconi. Miasto intensywnie zabiega o kolejne znane osobistości.

"Zawsze miałem do Poznania pretensje, że niedostatecznie wykorzystuje swój potencjał. Tu jest niebywała urbanistyka, to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jest specyficzne, polsko-niemiecko-żydowsko-bamberskie i na tę wielokulturowość trzeba postawić" - powiedział reżyser Filip Bajon.

Jak dodał, Poznań powinien umieć bez wstydu +podkraść+ niektóre funkcjonujące w innych miastach wydarzenia i pomysły.

"Dlaczego Poznań nie mógłby być teatralną stolicą Polski? Avignonem Północy? Można by ściągnąć festiwale teatralne z Kalisza i z Sopotu. Należy stanąć na głowie, by sprowadzić do miasta festiwal Camerimage. Jest to najbardziej prestiżowy festiwal zawodu operatora, a w tym zawodzie Polacy odnieśli największe sukcesy" - powiedział Bajon.

Według Bajona, należałoby też jeszcze bardziej wypromować festiwal teatralny Malta.

Według Andrzeja Maleszki, w Poznaniu należy stworzyć warunki do pracy dla filmowców i wypromować Poznań jako miasto, które staje się tematem lub tłem do filmów.

Światowej sławy fotografik Ryszard Horowitz w ramach swoich działań na rzecz Poznania zrealizuje sesję zdjęciową "Poznań oczami Horowitza".

"Poznań ma szalony urok, wydaje się miastem bardzo pięknym. To miasto oryginalne i mające bardzo wiele do zaoferowania. Mam nadzieję, że uda mi się to wyciągnąć i przedstawić nawet samym mieszkańcom Poznania" - powiedział.

Ze zrealizowanych podczas sesji fotografii powstanie wystawa, którą będzie można obejrzeć w Poznaniu, Warszawie i być może Brukseli.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje Rada Unii Europejskiej. Zwycięskie miasto wyłaniane jest w konkursie. Zgłoszenia na konkurs można przysyłać nie wcześniej niż sześć lat i nie później niż cztery lata przed rokiem, w którym miasto chce być kulturalną stolicą. Organizatorem konkursu ze strony polskiej jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, podejmie Rada UE w drugim kwartale 2012 roku.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) zrodziła się 13 maja 1985 roku, podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Corocznie tytuł ten otrzymują inne miasta. W 2010 r. tytuł ten otrzymały trzy miasta: niemieckie Essen, węgierski Pecs i turecki Stambuł.

O tytuł "Europejskiej Stolicy Kultury" w 2016 roku ubiegają się spośród polskich miast m.in. Warszawa, Lublin, Szczecin, Poznań, Toruń, Gdańsk, Łódź oraz Białystok. (PAP)

rpo/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)