Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykanie zaostrzą rygory bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Sprawdzony zostanie system kontroli danych pasażerów i wykrywania bomb.

Amerykanie zaostrzą rygory bezpieczeństwa
(PAP/EPA)

aktualizacja 12:45

Amerykańska minister ds. bezpieczeństwa narodowego Janet Napolitano przekonuje, że pomimo łatwości, z jaką nigeryjski terrorysta zdołał wnieść na pokład samolotu lecącego z Amsterdamu do Detroit materiały wybuchowe, amerykański system bezpieczeństwa lotniczego działa dobrze.

na zdjęciu: zaostrzone środki bezpieczeństwa na lotnisku w Detroit

Władze USA postanowiły jednak wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa w samolotach.

_ - Chcemy podkreślić jedną rzecz - system zadziałał - _oświadczyła w niedzielę w telewizji CNN Napolitano.

_ To była jednostka - dosłownie _ - _ spośród tysięcy ludzi, którzy latają tysiącami lotów każdego dnia _ - uważa minister. _ - Zamachowiec został zatrzymany zanim mógł dokonać jakichkolwiek zniszczeń _.

Śledczy próbują zrekonstruować sposób, w jaki 25 grudnia Umar Faruk Abdulmutallab próbował wysadzić w powietrze samolot - lot 253 - linii Northwest Airlines. Według nich schował on poniżej talii niewielką torebkę zawierającą wybuchową mieszaninę płynu i proszku.

Abdulmutallab w listopadzie został umieszczony w amerykańskiej bazie danych zawierającej informacje o około 550 tys. osób podejrzanych o terroryzm. Nie było jednak wystarczających przesłanek, aby umieścić go na liście ludzi objętych specjalnym nadzorem, dzięki czemu mógł przedostać się do USA.

Zdaniem władz amerykański wywiad zwrócił na niego uwagę w ubiegłym miesiącu, kiedy jego ojciec poinformował ambasadę USA w Nigerii o ekstremistycznych poglądach syna.

Po tym, jak w piątek Abdulmutallabowi udało się wnieść i częściowo odpalić ładunek wybuchowy na pokładzie samolotu lecącego do Detroit, administracja Baracka Obamy zapowiedziała przegląd systemu bezpieczeństwa lotniczego, pomimo że minister ds. bezpieczeństwa narodowego broni obecnego systemu.

Do zmiany kontrola danych pasażerów i wykrywanie materiałów wybuchowych?

Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs zapowiedział, że rząd sprawdzi system przenoszenia podejrzanych pasażerów na listę osób objętych nadzorem oraz sposoby wykrywania materiałów wybuchowych zanim pasażerowie wejdą na pokład samolotów.

Administracja Obamy bada też, czy Abdulmutallab miał powiązania z jemeńskim skrzydłem Al-Kaidy. Zdaniem jednego z prowadzących śledztwo to właśnie członkowie tego ugrupowania dali 23-letniemu synowi bankiera studiującemu w Wielkiej Brytanii materiały wybuchowe i powiedzieli, jak je odpalić.

[

Zamach w Airbusie nie był częścią większego planu ]( http://news.money.pl/artykul/zamach;w;airbusie;nie;byl;czescia;wiekszego;planu,190,0,570814.html )Według służb bezpieczeństwa próba odpalenia dwuskładnikowej mieszaniny wysoko wybuchowego pentrytu (PETN) i, prawdopodobnie, ciekłej pochodnej glikolu spowodowała huk, dym i niewielki pożar, ale nie doprowadziła do wybuchu. 278 pasażerów lotu do Detroit uratowała tylko usterka mechanizmu, który miał zdetonować bombę.

Na pokładzie samolotu nie było ubranego po cywilnemu funkcjonariusza służb bezpieczeństwa. Zamachowca obezwładnili pasażerowie. Po opatrzeniu oparzeń w niedzielę został on przeniesiony do więzienia znajdującego się 80 kilometrów od Detroit.

Od piątku pasażerowie wchodzący na pokład samolotów poddawani są ściślejszej kontroli, a władze uprzedzają podróżnych, że mogą spodziewać się dodatkowych opóźnień i apelują, by szybciej zgłaszać się do odprawy.

Amerykańska Administracja Bezpieczeństwa Transportu poinformowała, że pasażerowie lecący do USA przez godzinę przed lądowaniem będą musieli pozostać na swoich miejscach. W tym czasie nie będą mieli dostępu do bagażu podręcznego i nie będą mogli mieć przy sobie żadnych osobistych przedmiotów, ani okrywać się np. kocem.

Dodatkowo pasażerowie lotów międzynarodowych lecący do USA będą mogli wnieść na pokład tylko jedną sztukę bagażu podręcznego, a na lotniskach wprowadzona zostanie druga kontrola tuż przed wejściem na pokład samolotu.

W połączeniach transatlantyckich wyłączone zostaną monitory pokazujące lokalizację samolotu. Załogi nie będą również podawały informacji dotyczących lotu, kiedy samolot znajdzie się nad terytorium USA.

Zamachowiec z lotu do Detroit miał wspólnika?

Holenderska żandarmeria wojskowa bada, czy Nigeryjczyk, który w Boże Narodzenie próbował wysadzić samolot lecący z Amsterdamu do Detroit miał wspólnika - poinformował jej rzecznik.

Amerykańskie małżeństwo lecące tym samolotem co podejrzany o próbę zamachu Umar Faruk Abdulmutallab, powiedziało mediom, że na lotnisku w Schiphol w Amsterdamie w piątek rano widziało z nim wysokiego, dobrze ubranego mężczyznę w wieku około 50 lat.

Amerykanie twierdzą, że mężczyzna ten próbował namówić Abdulmutallaba, żeby ten pomógł mu przedostać się na pokład samolotu linii Northwest bez paszportu._ _

Rzecznik żandarmerii podkreśla, że żandarmeria i służby antyterrorystyczne przeglądają nagrania z kamer przemysłowych oraz inne dowody, aby sprawdzić, czy teoria o wspólniku jest prawdziwa.

Żandarmeria poinformowała wcześniej, że Abdulmutallab nie przeszedł kontroli paszportowej na lotnisku w Schiphol po tym, jak przybył z Lagos. Jednak jej rzecznik twierdzi obecnie, że jest mało prawdopodobne, aby mógł wejść na pokład samolotu bez pokazania paszportu.

Kolejny incydent w samolocie Amsterdam-Detroit

Załoga maszyny poprosiła o pilną pomoc przed lądowaniem w związku z kłopotami z jednym z pasażerów. Nadzwyczajna sytuacja miała miejsce na pokładzie samolotu linii Northwest lecącego z Amsterdamu do Detroit. Tym samym rejsem, którym leciał w piątek niedoszły zamachowiec - poinformowała stacja CNN.

Samolot z 256 pasażerami bezpiecznie wylądował, a niezdyscyplinowany pasażer został zatrzymany przez siły bezpieczeństwa, które nie znalazły przy nim nic podejrzanego. CNN podała powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa, że nie wydaje się, by zatrzymany pasażer stanowił zagrożenie.

Zobacz relację i komentarze Associated Press:

Agencja Associated Press informowała wcześniej, że zatrzymanym był Nigeryjczyk, który zamknął się _ na długo _ w samolotowej toalecie.

Czytaj w Money.pl
*Okęcie pracuje bez zmian, nie ogłosiło alarmu * Port nie dostał specjalnych wytycznych po incydencie w samolocie Northwest Airlines.
*Alarm na europejskich lotniskach * Obowiązują zaostrzone środki ostrożności i wzmożone kontrole osobiste pasażerów lecących do USA.
*\"Al-Kaida testuje nowy rodzaj ładunku wybuchowego\" * Jeden z pasażerów znajdujących się na pokładzie samolotu Northwest Airlines, lecącego z Amsterdamu do Detroit, usiłował dokonać na pokładzie zamachu bombowego
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)