Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amnesty International wystąpiła w obronie białoruskiego lekarza

0
Podziel się:

W połowie sierpnia komisja psychiatryczna w jego szpitalu uznała, że Pastnou kwalifikuje się do przymusowego leczenia z powodu zaburzeń psychotycznych oraz manii atakowania władz.

Amnesty International wystąpiła w obronie białoruskiego lekarza
(AP/Fotolink/East News)

Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International wystąpiła w obronie witebskiego psychiatry Ihara Pastnoua, którego sąd nakazał poddać przymusowemu leczeniu po skrytykowaniu przezeń systemu opieki zdrowotnej w Witebsku.

AI na swojej stronie internetowej apeluje o natychmiastowe wysyłanie do ministra zdrowia Białorusi Wasila Żarki oraz prokuratora generalnego Alaksandra Kaniuka listów z przypomnieniem, że przymusowe leczenie psychiatryczne można stosować tylko w przypadkach ostrej choroby psychicznej, gdy człowiek stanowi bezpośrednie zagrożenie dla siebie i innych.

Organizacja wzywa też sygnatariuszy listów, by zwrócili się o zbadanie Pastnoua przez drugą komisję psychiatryczną, aby określić, jakiego rodzaju zagrożenie on stwarza, oraz o zapewnienie mu odpowiedniej pomocy prawnej.

AI przypomina, że Pastnou zamieszczał w ciągu ostatniego 1,5 roku na YouTube nagrania, w których krytykował politykę rządu oraz system opieki zdrowotnej w Witebsku. Wspominał o błędach lekarskich oraz malwersowaniu funduszy. Z tego powodu był w konflikcie ze swoim kierownictwem.

W połowie sierpnia komisja psychiatryczna w jego szpitalu uznała, że Pastnou kwalifikuje się do przymusowego leczenia z powodu _ zaburzeń psychotycznych oraz manii atakowania władz _. 21 sierpnia sąd w Witebsku zdecydował, że powinien zostać poddany przymusowemu leczeniu ze względu na _ uporczywe urojenia _.

Jak podkreśla AI, _ jest możliwe, że Ihar Pastnou został arbitralnie zatrzymany z powodu uprawnionej krytyki systemu opieki zdrowotnej w rejonie Witebska, a w takim wypadku Amnesty International uznałaby go za więźnia sumienia _.

Amnesty przypomina, że na Białorusi często łamana jest wolność słowa i prześladowane są osoby krytykujące władze, ograniczana jest swoboda zgromadzeń oraz działalność obrońców praw człowieka, działaczy społecznych oraz polityków.

_ Lekceważenie przez Białoruś praw człowieka, w tym łamanie wolności słowa oraz prawa do zgromadzeń i stowarzyszania się doprowadziły do międzynarodowego potępienia oraz izolacji kraju _ - czytamy.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)