Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: ITI może grać na czas ze sprzedażą TVN

0
Podziel się:

#
dochodzi komentarz prezesa Cyfrowego Polsatu Dominika Libickiego
#

# dochodzi komentarz prezesa Cyfrowego Polsatu Dominika Libickiego #

27.10. Warszawa (PAP) - ITI Holdings, informując o negocjacjach z Grupą Canal+ ws. "strategicznego partnerstwa", może grać na czas ze sprzedażą Grupy TVN, by zwiększyć jej wycenę - uważa część analityków. Inni sądzą, że Canal+ chce kupić tylko platformę n.

TVN wraz z ITI Holdings poinformowały w czwartek o rozpoczęciu na zasadzie wyłączności negocjacji na temat "ustanowienia strategicznego partnerstwa w Polsce z Grupą Canal+". Grupa Canal+ wchodzi w skład francuskiego koncernu Vivendi, który informował wcześniej, że jest zainteresowany aktywami TVN.

Zdaniem prezesa zarządu OmnicomMediaGroup Jakuba Bierzyńskiego, czwartkowy komunikat TVN i ITI dotyczący strategicznego sojuszu pozostawia wiele pytań. "Nie do końca wiadomo, co oznacza w tym wypadku strategiczne porozumienie. Rozumiem, że pod tym eufemizmem kryje się sprzedaż firmy korporacji Vivendi. Do tej pory mówiono przecież o sprzedaży TVN-u inwestorowi branżowemu, strategicznemu" - powiedział.

W jego opinii, rozważać można też scenariusz, w którym Canal+ przejmie tylko platformę cyfrową TVN - platformę n. "To najcenniejsza, z punktu widzenia Canal+ część TVN-u. Z drugiej strony, spośród innych części składowych Grupy TVN, platforma n jest chyba najmniej ciekawa dla konkurenta Vivendi, czyli Time Warner. Ta firma jest zainteresowana telewizją naziemną, a nie satelitarną. Nie sadzę, żeby chcieli rozwijać ten biznes" - zaznaczył.

Jak przypomniał, na rynku platform cyfrowych w Polsce konkurencja jest silna. "Głównym konkurentem Canal+ jest Cyfrowy Polsat, który pobił go na głowę pod względem liczby abonentów i zasięgu" - powiedział.

Również zdaniem analityka ING Andrzeja Knigawki, komunikat TVN i ITI jest bardzo lakoniczny. "Wydaje się, że określenie +partnerstwo+ oznacza, że firmy nie mogą się dogadać co do ceny sprzedaży aktywów TVN. Gdy rozwiąże się problem strefy euro, wyceny spółek poprawią. Można przypuszczać, że ITI przetrzyma Francuzów do końca tego roku i wtedy wróci do rozmów z Time Warner na temat sprzedaży" - zaznaczył. Jego zdaniem nie można wykluczać też scenariusza, w którym Vivendi zainteresowane jest tylko platformą n. "Do takich transakcji z reguły potrzeby jest jednak jakiś duży fundusz private equity, który asystuje w dzieleniu Grupy i sprzedaży w częściach Grupy TVN. Jak dotąd nie słyszeliśmy o takim. Dla mnie to jednak wygląda bardziej na kupowaniu czasu przez ITI" - podkreślił.

W opinii analityka PMR Zorana Vuckovica, zakładając przejęcie platformy n przez Cyfrę+ (polska platforma cyfrowa, której operatorem jest Canal+) na rynku satelitarnych platform telewizyjnych zostaną dwie duże grupy: jedna skupiona wokół Cyfry+, a druga wokół Cyfrowego Polsatu. Analityk wskazuje, że rywalizację tych podmiotów na rynku platform satelitarnych można też postrzegać w szerszym kontekście, przez pryzmat postępującej konwergencji usług telekomunikacyjnych i medialnych na polskim rynku. "W październiku 2010 r. Grupa TP oraz Grupa TVN zawarły długoterminową umowę o współpracy. W przypadku przejęcia platformy n przez Cyfrę+, ten ostatni podmiot będzie miał możliwość kontynuowania tej współpracy. Z drugiej strony (...) Cyfrowy Polsat jest powiązany z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, właścicielem Polkomtelu oraz NFI Midas, obecnie budującego sieć LTE (szybkiego internetu - PAP)" - powiedział PAP.

Jego zdaniem, wpływ potencjalnego przejęcia platformy n przez Cyfrę+ na rynek telekomunikacyjny należy rozpatrywać także pamiętając o niedawnym przejęciu operatora kablowego Aster przez UPC. "Polski rynek płatnej telewizji mocno dojrzał. Charakteryzują go w ostatnim czasie silne trendy konsolidacyjne. Co istotne dotyczą największych podmiotów, które wcześniej przede wszystkim skupiały się na budowaniu pozycji i ewentualnym przejmowaniu mniejszych firm wewnątrz własnego segmentu. Obecnie chodzi (...) o przewagę konkurencyjną nad liderami innych segmentów rynku płatnej telewizji, czyli konkurencję kablówki vs. platformy cyfrowe powiązane z operatorami telekomunikacyjnymi" - powiedział.

Jak wyjaśnił, że roku na rok platformom telewizyjnym przybywa coraz mniej klientów. "W 2010 r. dynamika ta plasowała się na poziomie 10 proc., podczas gdy jeszcze dwa lata temu była ponad dwukrotnie wyższa. Oznacza to, iż możliwości pozyskania nowych klientów są coraz bardziej ograniczone. Negatywnie na dalszy wzrost liczby abonentów platform satelitarnych oddziałuje także perspektywa pełnego uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. W tej sytuacji głównym sposobem na poszerzanie bazy stają się przejęcia. Chęć wyjścia z inwestycji właścicieli Grupy TVN jest okazją do szybkiego wzrostu w dobrym czasie dla innych graczy na rynku satelitarnych platform telewizyjnych" - podkreślił Vuckovic.

Prezes Cyfrowego Polsatu Dominik Libicki powiedział w czwartek PAP, że negocjacje o partnerstwie strategicznym między TVN, ITI i grupą Canal+ można odebrać jako pierwszy krok w kierunku konsolidacji, co byłoby naturalnym procesem na dojrzewającym rynku płatnej telewizji w Polsce.

"Nieunikniona jest konsolidacja na rynku platform i jeśli partnerstwo strategiczne ma być krokiem w kierunku konsolidacji n i Canal+, to jest to naturalny proces na dojrzewającym rynku płatnej telewizji w Polsce. Na większości rynków jest jedna lub dwie platformy i Polska będzie zmierzać w tym samym kierunku" - powiedział Libicki.

"Nie wiem, co kryje się za stwierdzeniem partnerstwo strategiczne, więc nie chcę spekulować. Między wierszami czytam, że jest to pierwszy krok w kierunku konsolidacji, więc najpierw wokół n, a teraz wokół Canal+ skonsolidują się trzej pozostali gracze na rynku, czyli Canal+, n i platforma TP SA" - dodał.

Prezes ITI Wojciech Kostrzewa poinformował w czwartek dziennikarzy, że strony - TVN i Canal+ - mogą wypracować porozumienie do końca roku. "Obie strony pracują ciężko, aby osiągnąć porozumienie do końca roku. Dalsze szczegóły zostaną podane w momencie, kiedy będzie to możliwe" - zaznaczył. Na początku lipca TVN poinformował, że ITI Holdings, podmiot dominujący wobec TVN, rozważa różne opcje dotyczące ewentualnej sprzedaży całego posiadanego przez niego pośrednio pakietu akcji tej spółki, czyli 56 proc.

Grupa TVN - która należy do Grupy ITI - jest właścicielem dziesięciu kanałów telewizyjnych: TVN, TVN7, TVN24, TVN CNBC Biznes, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN Style, Telezakupy Mango, ITVN, NTL. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od grudnia 2004 roku, będąc częścią indeksu WIG 20. Do Grupy TVN należy Grupa Onet.pl S.A., w skład której wchodzi: Onet.pl, OnetBlog, Sympatia.pl, Onet.tv, OnetLajt, OnetSkype, Zumi, tvn24.pl i Plejada.pl. W ramach holdingu ITI samodzielnie funkcjonuje kanał Religia tv.

W październiku 2006 roku Grupa ITI wprowadziła na rynek platformę cyfrową n. Do Grupy ITI należą też: sieć kin Multikino oraz klub piłkarski Legia. Holding posiada też udziały w Wydawnictwie Pascal i Tygodniku Powszechnym.

Vivendi to francuski koncern medialny obecny na rynku muzycznym, telewizyjnym, telekomunikacyjnym, filmowym, wydawniczym, internetowym i gier komputerowych. W skład Grupy wchodzą m.in. Canal+, Maroc Telecom Group, Universal Music Group, SFR i GVT.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ bas/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)