Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Analitycy: Nerwowa sytuacja na rynkach światowych osłabia złotego

0
Podziel się

Napięta i nerwowa sytuacja na rynkach światowych, związana m.in. z
problemami finansowymi Irlandii, powoduje, że awersja do ryzyka wzrasta, a złoty traci - uważają
analitycy.

bEidTxjF

Napięta i nerwowa sytuacja na rynkach światowych, związana m.in. z problemami finansowymi Irlandii, powoduje, że awersja do ryzyka wzrasta, a złoty traci - uważają analitycy.

Tydzień upłynie pod znakiem spadków notowań PLN, jednak złoty nie powinien dojść do poziomu 4/EUR. Decyzja RPP spowodowała spadek rentowności krótkich papierów dłużnych. W dalszej części tygodnia kluczowe dla FI będą wieści z rynków światowych, a szczególnie z rynków peryferyjnej Europy - oceniają.

"Na rynkach światowych nadal utrzymują się słabe i nerwowe nastroje. Inwestorzy w dalszym ciągu są niespokojni o sytuację na świecie, o to, czy kryzys z Irlandii nie rozleje się na inne kraje. To sprawia, że rośnie awersja do ryzyka, a w konsekwencji na wartości traci złoty" - powiedziała PAP Dorota Strauch, analityk z banku Raiffeisen.

bEidTxjH

"Wydaje się, że wobec braku możliwych sygnałów polepszających sytuację, złoty w perspektywie tygodnia będzie nadal tracił" - dodała.

Jej zdaniem wartość złotego nie powinna jednak w tym tygodniu spaść poniżej 4,00/EUR.

"Na dzisiejszej sesji złoty tracił. Chwilowo wybił się powyżej poziomu 3,97 za euro, teraz lekko wrócił w stronę poziomów otwarcia. Decyzja RPP była dla krajowego rynku walutowego neutralna" - dodała Strauch.

We wtorek RPP zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, stopa referencyjna wynosi nie mniej niż 3,50 proc.

bEidTxjN

Zdaniem Piotra Żółtowskiego, dilera SPW z BPH, po decyzji RPP oczy inwestorów z FI zwrócone będą w stronę wydarzeń światowych. W najbliższych dniach krajowy rynek obligacji podążać będzie za sytuacją na rynkach peryferyjnej Europy.

"To co miało być istotne dla długu w tym tygodniu, w Polsce już się wydarzyło. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie. Teraz zaczynamy być uzależnieni od tego, co się będzie działo globalnie - tu z jednej strony mamy problemy finansowe peryferyjnej Europy, a z drugiej strony dobrą kondycję rynków bazowych. Widać, że powoli zaczynamy podążać za tym, co się dzieje na tych rynkach bardziej zagrożonych" - powiedział PAP Żółtowski.

"Z większymi wnioskami należy jednak poczekać przynajmniej do zamknięcia jutrzejszej sesji, gdyż dzisiaj mieliśmy dopiero pierwszy dzień zmienionego sentymentu i ciężko jednoznacznie ocenić sytuację" - dodał.

W opinii Żółtowskiego, decyzja RPP przyniosła spadek rentowności na krótkim końcu krzywej.

bEidTxjO

"Większą część dnia dług był na stabilnych poziomach, lekko poniżej rentowności jakie mieliśmy na wczorajszym zamknięciu. Końcówka dnia, po decyzji RPP, przyniosła spadek rentowności na krótkim końcu oraz wzrost na długim. Ciężko zinterpretować dlaczego dłuższy koniec tak zareagował - zawsze podążył za rynkami bazowymi, a teraz mamy odwrotną sytuację. Być może jest to skutek zachowania giełd oraz osłabiania złotego, co przy dość niewielkich obrotach dziś na rynku spowodowało wzrosty rentowności tuż przed zamknięciem sesji" - dodał.

wtorek wtorek poniedz. 16.35 9.50 16.10

EUR/PLN 3,9674 3,9462 3,9404 USD/PLN 2,9525 2,9056 2,8861 EUR/USD 1,3430 1,3577 1,3649

OK1012 4,69 4,71 4,71 PS0415 5,29 5,28 5,28 DS1020 5,88 5,85 5,86 (PAP)

bEidTxjP

nik/ ana/ je/

bEidTxki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)