Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy przekazali Rasmussenowi propozycję Koncepcji Strategicznej

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły spotkania i szersza informacja o zawartości propozycji
#

# dochodzą szczegóły spotkania i szersza informacja o zawartości propozycji #

12.03. Warszawa (PAP) - Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen otrzymał w piątek w Warszawie od polskich analityków opracowaną przez nich propozycję Nowej Koncepcji Strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dokument określa główne zadania NATO. Wskazuje też na zagrożenia wynikające ze zmieniających się warunków międzynarodowych, m.in. niestabilność niektórych krajów, możliwość rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia czy działanie organizacji terrorystycznych.

Pomysł opracowania propozycji powstał po tym, jak w kwietniu 2009 r. NATO podjęło decyzję o rozpoczęciu prac nad nową strategią Sojuszu. Prace ruszyły w Polsce latem 2009 r.; zorganizowano pięć otwartych seminariów w Warszawie i Krakowie. Dwukrotnie uczestniczył w nich prof. Adam Rotfeld - członek powołanej przez Sekretarza Generalnego NATO Grupy Mędrców, przygotowującej założenia dla przyszłej Strategii Sojuszu.

Dokument przygotował zespół ekspertów z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (ISM UW) oraz krakowskiego Instytutu Studiów Strategicznych (ISS). Pracami kierował prof. Roman Kuźniar. W skład zespołu weszli też prof. Bolesław Balcerowicz, dr Artur Gruszczak, dr Marek Madej, dr Marcin Marcinko i dr Kamila Pronińska.

Podczas piątkowego spotkania w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich prof. Kuźniar przypominał, jak w czasie jednej z rozmów zasygnalizował Rasmussenowi inicjatywę dotyczącą polskiej, eksperckiej propozycji. Jak relacjonował, sekretarz NATO przyjął ją z zainteresowaniem. "To realizacja zapowiedzi" - wskazał, nie kryjąc satysfakcji.

Profesor podkreślał, że propozycja to efekt nie tylko zaangażowania ekspertów, ale również aktywnego udziału studentów.

Sekretarz NATO, dziękując za przekazanie mu propozycji, wyraził zadowolenie, że pomysł został sfinalizowany. Rasmussen docenił też wkład młodych ludzi w prace nad koncepcją. Jak ocenił, ich zainteresowanie problematyką jest szalenie ważne w kontekście przyszłości Sojuszu.

Prezes Fundacji Instytut Studiów Strategicznych Anna Szymańska-Klich wskazywała podczas spotkania, że propozycja przedstawia polski punkt widzenia na politykę bezpieczeństwa i rolę NATO. Wyraziła nadzieję, że dokument będzie użyteczny, a sugestie - przeanalizowane.

Propozycja zakłada m.in., że jednym z zadań Sojuszu jest solidarna, kolektywna i skuteczna obrona państw członkowskich przed jakąkolwiek formą agresji lub zewnętrznego przymusu.

Oceniono w niej, że obecnie i w niedalekiej przyszłości, groźba tradycyjnej agresji zbrojnej na jednego z jego członków ze strony innych państw jest znikoma. Nie można jednak całkowicie wykluczyć pojawienia się takiego niebezpieczeństwa w dalszej perspektywie.

W propozycji czytamy, że poważne ryzyko dla Sojuszników wiąże się z możliwością rozprzestrzeniania broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia, a także wiedzy oraz technologii potrzebnych do jej produkcji.

Wskazano, że solidarna, kolektywna i skuteczna obrona wymaga lojalnego udziału wszystkich członków NATO w wysiłku obronnym, równomiernego rozmieszczenia infrastruktury oraz regularnych ćwiczeń i aktualizacji planów operacyjnych.

Analitycy wskazali, że NATO nie tylko stabilizuje sytuację strategiczną w swoim bezpośrednim otoczeniu, ale również wyraża gotowość wnoszenia wkładu w bezpieczeństwo światowe, zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych. Propozycja przewiduje, że operacje "out of area" będą podejmowane selektywnie, w należycie uzasadnionych przypadkach i z poszanowaniem prawa międzynarodowego oraz bez intencji narzucania innym państwom ustroju politycznego. Podkreślono, że NATO będzie się powstrzymywać przed udziałem w wojnach domowych po jednej ze stron konfliktu.

Propozycja zakłada, że także w sytuacjach zagrożenia teleinformatycznego lub energetycznego dla któregoś z państw członkowskich, Sojusz rozpatrzy możliwość przyjścia z pomocą przeciwdziałającą skutkom takiego zagrożenia, tzw. "art. 4 plus".

Pełny tekst propozycji dostępny jest na stronach internetowych: ISM UW (www.ism.uw.edu.pl) oraz ISS (www.iss.krakow.pl). (PAP)

ktl/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)