Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: w maju gorsze wyniki produkcji w polskim przemyśle X

0
Podziel się:

Analitycy banków w Londynie spodziewają się, że dane o produkcji przemysłowej
za maj będą gorsze niż w kwietniu m. in. z powodu różnicy w liczbie dni roboczych. Przewidują też
spadek zatrudnienia i realnie wyższą dynamikę płac.

Analitycy banków w Londynie spodziewają się, że dane o produkcji przemysłowej za maj będą gorsze niż w kwietniu m. in. z powodu różnicy w liczbie dni roboczych. Przewidują też spadek zatrudnienia i realnie wyższą dynamikę płac.

"Wskaźniki wyprzedzające sugerują stopniową poprawę w różnych sektorach gospodarki w miesiącach letnich. Jednak musi upłynąć co najmniej dalszych kilka miesięcy, zanim wpływ lepszych wyników produkcji odczują inne sektory gospodarki" - uważają analitycy BNP Paribas.

W ocenie banku produkcja przemysłowa spadła w maju o 2,4 proc. rok do roku wobec +2,7 proc. rok do roku w kwietniu i -2,9 proc. w ujęciu rocznym w marcu.

GUS ogłosi dane w środę.

JP Morgan szacuje spadek produkcji w maju na 2,0 proc. rok do roku, zaś Credit Suisse oczekuje przyrostu o 0,4 proc. w ujęciu rocznym.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w maju (oficjalne dane będą dostępne we wtorek) zmniejszyło się o 1,0 proc., tyle samo, co w kwietniu - przewiduje BNP Paribas. "Trudno spodziewać się wyraźnej poprawy rynku pracy w Polsce przed końcówką 2013 r." - dodano.

Według BNP Paribas przyrost przeciętnego wynagrodzenia brutto w maju szacowany jest na 2,3 proc. rok do roku wobec 3,0 proc. w kwietniu. "Wprawdzie niższa inflacja sugeruje realny przyrost siły nabywczej, ale rosnący wskaźnik oszczędności tłumaczy, dlaczego spożycie wciąż spada (lub w najlepszym razie jest w stagnacji)" - stwierdził bank w komentarzu.

JP Morgan także zakłada spadek zatrudnienia na 1,0 proc. w ujęciu rocznym, a przyrost wynagrodzenia brutto w przedsiębiorstwach na 2,3 proc.

Barclays Capital przewiduje natomiast spadek zatrudnienia o 1,0 proc. rok do roku. Analitycy twierdzą, że "rynek pracy zacznie się odbijać w 2014 r., ale bez pobudzenia presji inflacyjnej, która pozostanie niska". BarCap prognozuje przyrost płac w maju o 2,5 proc. rok do roku.

Z kolei według banku Credit Suisse zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło w maju o 0,9 proc. w ujęciu rocznym, zaś płace przyrosły o 3,0 proc. rok do roku. (PAP)

asw/ ana/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)