Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analiza: W 2011 roku polskim operatorom przybyło 3,55 mln kart SIM

0
Podziel się:

W 2011 roku polskim operatorom przybyło 3,55 mln kart SIM. Udziały w rynku
stracili PTK Centertel i Polkomtel, a zyskał P4, operator sieci Play - wynika z szacunków portalu
telekomunikacyjnego Telepolis.pl.

*W 2011 roku polskim operatorom przybyło 3,55 mln kart SIM. Udziały w rynku stracili PTK Centertel i Polkomtel, a zyskał P4, operator sieci Play - wynika z szacunków portalu telekomunikacyjnego Telepolis.pl. *

Na koniec 2011 r. najwięcej kart SIM miał PTK Centertel (14,66 mln), jednak w porównaniu do 2011 r. jego udział w rynku zmniejszył się - o ok. 1,3 pkt proc. do ok. 28,9 proc. Na drugim miejscu znalazła się PTC (14,16 mln), z ok. 27,9 proc. udziałem w rynku, który nie zmienił się w porównaniu do 2010 r. Trzeci był Polkomtel (13,99 mln), którego udział w rynku zmniejszył się o 2 pkt proc. do 27,60 proc.

Na czwartym miejscu uplasował się P4, który na koniec 201 roku miał 7,08 mln kart SIM. Operator sieci Play w 2011 r. zyskał ok. 3,1 pkt proc. udziału w rynku; wyniósł on ok. 14 proc. Pozostali operatorzy na koniec ub. r. mieli 800 tys. kart SIM i 1,6 proc. udziału w rynku.

"W Polsce jest stosunkowo dużo kart SIM; na 100 Polaków przypada ich 123. To, czy ta liczba jeszcze bardziej wzrośnie w 2012 roku, będzie zależało w głównej mierze od tego, czy kolejni operatorzy wydłużą ważność kart prepaid do roku po doładowaniu bądź wykonaniu połączenia. Biorąc pod uwagę fakt, że jedna osoba może mieć więcej niż jedną kartę SIM - numer prywatny i służbowy, kartę do mobilnego internetu - efektywne nasycenie można szacować na około 85 proc." - powiedział PAP redaktor naczelny Telepolis.pl Witold Tomaszewski.

Jego zdaniem to "efektywne nasycenie" już się prawdopodobnie nie zwiększy. "Z tego powodu, że ten, kto potrzebuje telefonu komórkowego, to już go ma. To oznacza, że operatorzy walczą już o utrzymanie swoich klientów bądź odebranie ich konkurencji" - dodał.

Polkomtel spośród wszystkich operatorów ma najwięcej kart abonamentowych w całej bazie kart SIM. Na koniec 2011 roku miał ich 53 proc., wyraźnie więcej niż PTC (47,8 proc.), Centertel (47,6 proc.) oraz P4 (44,1 proc.).

Zdaniem ekspertów Telepolis.pl. od dłuższego czasu bezkonkurencyjne w pozyskiwaniu kart prepaid jest P4. Polkomtel, jako jedyny z czterech największych operatorów zanotował spadek liczby kart SIM w segmencie prepaid.

Autorzy szacunków informują, że pomimo, iż niektórzy operatorzy wirtualni, tzw. MVNO (nie mają własnej infrastruktury i korzystają z sieci innego operatora) i mali infrastrukturalni świadczą usługi abonamentowe, to w związku z problemami z pozyskaniem od nich precyzyjnych danych wszystkich zaliczono do segmentu prepaid.

Wśród pozostałych operatorów infrastrukturalnych około 90 tys. aktywnych kart SIM ma Aero2, świadczący usługi mobilnej transmisji danych dla Cyfrowego Polsatu. Poniżej 100 tys. ma CenterNet, obsługujący telefonię wRodzinie. Cyfrowy Polsat na koniec 2011 roku miał 143 tys. aktywnych kart SIM usług głosowych, prawie wyłącznie abonamentowych.

Łukasz Osiński(PAP)

luo/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)