Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.04.2013 15:45

Analizy Online: aktywa netto TFI wzrosły w marcu o 5,5 proc. do 157 mld zł

Aktywa netto zgromadzone w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (TFI) wzrosły w marcu 2013 r. o 5,5 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 157 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Aktywa netto zgromadzone w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (TFI) wzrosły w marcu 2013 r. o 5,5 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 157 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W marcu przewaga wpłat nad wypłatami do funduszy detalicznych - według szacunków Analiz Online - wyniosła prawie 1,8 mld zł.

Największy wzrost aktywów (o 37,8 proc. do 22,7 mld zł) zanotowały fundusze aktywów niepublicznych. Według danych Analiz Online tak istotny wzrost był efektem wniesienia 6 mld zł do funduszy niedetalicznych. Z tej kwoty ok. 4,5 mld zł to środki wniesione przez grupę PZU do kilku swoich funduszy aktywów niepublicznych.

Drugą grupą, która w największym stopniu zwiększyła wartość aktywów, były fundusze nieruchomości. Środki w nich zgromadzone wzrosły o 6,5 proc. do 3,1 mld zł na koniec marca.

Trzecie pod względem przyrostu aktywów były fundusze gotówkowe i pieniężne, których wartość zwiększyła się na koniec marca o 5,1 proc. do 16,3 mld zł.

W ciągu miesiąca aktywa zgromadzone w funduszach akcyjnych zyskały na wartości 0,2 proc. i podliczono je na 25,15 mld zł.

"Choć na poziomie całego segmentu są to niewielkie zmiany, to sporo się dzieje w poszczególnych grupach. Aktywa tracą fundusze akcji polskich uniwersalnych, zarządzające na koniec marca 18,5 mld zł. Jednocześnie wysoką dynamikę zmian notują fundusze akcji małych i średnich spółek (ich aktywa w 3 miesiące wzrosły o 19 proc. do 1,9 mld zł) oraz fundusze akcji zagranicznych (+14 proc. do 4,5 mld zł)" - napisano w komunikacie.

Na koniec marca aktywa zgromadzone w funduszach dłużnych warte były 42,5 mld zł, czyli o 1,9 proc. więcej niż w lutym.

"W sumie w I kwartale aktywa funduszy dłużnych zwiększyły się o 1,2 mld zł; mimo to ich udział w rynku spadł o blisko 1 pkt proc. do 27,1 proc." - napisano w komunikacie. (PAP)

mj/ asa/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz