Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analizy Online: we wrześniu fundusze emerytalne zanotowały straty

0
Podziel się:

Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE)
były pod kreską, straciły średnio 2,9 proc. wobec straty w wysokości 3,2 proc. w sierpniu - wynika
z wtorkowego komunikatu firmy Analizy Online.

*Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE)
były pod kreską, straciły średnio 2,9 proc. wobec straty w wysokości 3,2 proc. w sierpniu - wynika z wtorkowego komunikatu firmy Analizy Online. *

W informacji wskazano, że wrzesień, podobnie jak i sierpień, okazał się bardzo niekorzystny dla inwestorów na rynku akcji. W przypadku polskiej giełdy, indeks szerokiego rynku WIG stracił na wartości 9,4 proc., a indeks największych i najbardziej płynnych spółek WIG20 - 10,7 proc.

Obok głównych indeksów, niekorzystnie zachowały się także indeksy małych i średnich spółek, które odnotowały spadki w wysokości odpowiednio - 8,4 proc. oraz 10,5 proc.

Spadkowa tendencja dotknęła także rynek długu. "Indeks obligacji skarbowych IROS stracił na wartości 0,4 proc., co było pierwszym spadkiem od 7 miesięcy" - napisano w komunikacie. Jako powód osłabienia aktywów dłużnych wskazano globalny wzrost awersji do ryzyka, co skutkowało m.in. osłabieniem się walut krajów rozwijających się, w tym w znacznej mierze złotego.

"W wyniku niekorzystnej sytuacji na rynku akcji i papierów dłużnych we wrześniu żaden z funduszy emerytalnych nie zdołał wypracować dodatniej stopy zwrotu. Fundusze średnio straciły 2,9 proc. wobec sierpniowej stopy zwrotu na poziomie -3,2 proc." - napisano.

W komunikacie wskazano, że najmniej spadła jednostka rozrachunkowa OFE Polsat (-2,1 proc.). Kolejne miejsca zajęły Generali OFE oraz AXA OFE - jednostki tych dwóch funduszy straciły na wartości po 2,5 proc. Z kolei najsłabiej z rynkowymi warunkami, z wynikiem na poziomie minus 3,3 proc., poradziły sobie OFE PZU "Złota Jesień" i Pekao OFE.

Spółka Analizy Online jest niezależną firmą analityczną zajmującą się monitoringiem rynku polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych). W zakres analiz rynku funduszy wchodzą między innymi rankingi funduszy, ocena efektywności działań zarządzających oraz analiza ich wpływu na polski rynek finansowy. (PAP)

mmu/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)