Notowania

wiadomości
03.09.2013 17:37

Andrej Sannikau stypendystą polskiego programu im. Kalinowskiego

Były kandydat opozycji na prezydenta Białorusi Andrej Sannikau został stypendystą polskiego programu im. Konstantego Kalinowskiego - poinformował we wtorek portal niezależnego tygodnika "Nasza Niwa".

Podziel się
Dodaj komentarz

Były kandydat opozycji na prezydenta Białorusi Andrej Sannikau został stypendystą polskiego programu im. Konstantego Kalinowskiego - poinformował we wtorek portal niezależnego tygodnika "Nasza Niwa".

Kuratorka programu Ina Kulej, którą cytuje "Nasza Niwa", powiedziała, że stypendium wysokości 1200 zł miesięcznie zostało przyznane na rok.

Jak podkreśliła, obecnie program im. Kalinowskiego obejmuje nie tylko studia magisterskie, ale także doktorskie oraz podyplomowe.

Sam Sannikau nie powiedział, jaką pracę zamierza pisać w ramach stypendium i na jakim uniwersytecie.

Utworzony w 2006 r. przez rząd Polski program im. Kalinowskiego jest skierowany do studentów, którzy z powodów politycznych mają ograniczone możliwości studiowania na Białorusi. Skorzystało z niego wielu białoruskich polityków i działaczy zmuszonych do emigracji, w tym były kandydat na prezydenta Białorusi z 2010 r. Aleś Michalewcz czy Źmicier Bandarenka.

59-letni Sannikau, lider opozycyjnego ruchu "Europejska Białoruś", w kwietniu 2012 roku został zwolniony z kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, gdzie odbywał wyrok pięciu lat pozbawienia wolności. Zatrzymano go wieczorem 19 grudnia 2010 roku, kiedy siły bezpieczeństwa rozbijały demonstrację przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich na Białorusi, dającym prawie 80 proc. poparcia prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence. Sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek. Żona Sannikaua powiadomiła o podpisaniu przez niego, pod wpływem tortur, prośby o ułaskawienie do prezydenta.

Sannikau był w latach 1995-1996 wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi. Wyrok na niego był jednym z najwyższych w serii procesów wytoczonych po wyborach opozycyjnym kandydatom i uczestnikom demonstracji z grudnia 2010 roku.

Pod koniec 2012 roku Sannikau uzyskał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ala/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz