Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Andrzej Pająk obejmie mandat poselski po Januszu Chwierucie

0
Podziel się:

Dotychczasowy starosta powiatu Sucha Beskidzka (Małopolskie) Andrzej
Pająk obejmie mandat poselski po Januszu Chwierucie (PO), którego z początkiem lipca premier Donald
Tusk mianował p.o. prezydenta Oświęcimia.

Dotychczasowy starosta powiatu Sucha Beskidzka (Małopolskie) Andrzej Pająk obejmie mandat poselski po Januszu Chwierucie (PO), którego z początkiem lipca premier Donald Tusk mianował p.o. prezydenta Oświęcimia.

Pająk powiedział we wtorek PAP, że złożył już rezygnację z funkcji starosty. W programie środowego posiedzenia Rada powiatu znalazły się punkty dotyczące jego odwołania, a także wyboru nowego starosty.

Pająk, jako bezpartyjny kandydat wystartował w 2007 roku z listy PO w okręgu chrzanowskim, który obejmuje powiaty: chrzanowski, oświęcimski, wadowicki i suski. Platforma zajęła tam drugie miejsce po PiS. Partia otrzymała trzy mandaty; uzyskali je: Paweł Graś (35 779 głosów), Janusz Chwierut (10 542 głosów) oraz Tadeusz Arkit (9836 głosów). Kolejne miejsca zajęli - Jerzy Ochman (8257 głosów) i Alicja Langwerska-Malik (8109 głosów), ale odmówili objęcia mandatu po Chwierucie. Zgodził się Andrzej Pająk, który uzyskał szósty wynik. Poparło go 7683 wyborców.

Pająk nie wie jeszcze, czy zasili klub PO. W rozmowie z PAP podkreślił swoją bezpartyjność i zapewnił, że zamierza kandydować w najbliższych wyborach parlamentarnych, choć nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, z której listy.

Andrzej Pająk ma 56 lat. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 1990 roku związany jest z samorządem. W latach 1990-1998 był wójtem gminy Zawoja u stóp Babiej Góry, a od 1998 roku do teraz starostą suskim. Jest żonaty; ma ośmioro dzieci.

Janusz Chwierut zrezygnował z posłowania po powołaniu go w lipcu na stanowisko p.o. prezydenta Oświęcimia. Nominacja miała związek z sytuacją, która powstała w mieście po jesiennych wyborach samorządowych. Dotychczasowy prezydent Janusz Marszałek przegrał je już w pierwszej turze. Do drugiej dostali się Chwierut, a także Jacek Grosser, który ostatecznie wygrał wybory. Elekt nie złożył jednak ślubowania i nie objął urzędu ze względu na stan zdrowia. Funkcję prezydenta nadal pełnił Marszałek.

Aby wyeliminować tego typu problemy prawne, Chwierut zaproponował nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, która dała premierowi możliwość wyznaczenia osoby w przypadku, gdy stan zdrowia elekta uniemożliwia objęcie stanowiska.(PAP)

szf/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)