Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Angola wybrała parlament. Rządzący utrzymają władzę

0
Podziel się:

Rządzący Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli uzyskał 74,46 proc.
głosów w wyborach parlamentarnych - podała Państwowa Komisja Wyborcza
po przeliczeniu blisko 60 proc. głosów.

Angola wybrała parlament. Rządzący utrzymają władzę
(PAP/EPA)

Rządzący Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli uzyskał 74,46 proc. głosów w piątkowych wyborach parlamentarnych w Angoli - podała w sobotę Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu blisko 60 proc. głosów. Frekwencja wyniosła nieco ponad 57 procent.

Częściowe rezultaty wyborów wskazują, że MPLA odniesie zdecydowane zwycięstwo w wyborach, w których był faworytem.

Historyczny przeciwnik MPLA z czasów wojny domowej, opozycyjna UNITA, uzyskała według częściowych rezultatów 17,94 proc. głosów. Nieco ponad 4,5 proc. głosów dostała powstała przed wyborami, po rozłamie w UNITA, partia Casa (skrót od nazwy _ Szerokie porozumienie dla uzdrowienia Angoli _).

Piątkowe wybory były zaledwie trzecimi od czasu uzyskania przez Angolę niepodległości w 1975 roku. Przez prawie trzy dekady trwała w tym kraju wojna domowa, zakończona w 2002 roku.

Po raz pierwszy wybory zdecydują jednak o tym, kto zostanie szefem państwa. Na mocy konstytucji z 2010 roku przywódca partii, która wygra wybory parlamentarne, zostaje prezydentem kraju. Wszystkie prognozy wskazują więc na 70-letniego przywódcę MPLA Jose Eduardo dos Santosa. Funkcję prezydenta pełni on prawie od 33 lat.

Mimo energicznej i zaciętej kampanii przeprowadzonej przez opozycję, która obarcza MPLA i Dos Santosa m.in. winą za głęboko niesprawiedliwy podział dochodów z eksploatacji olbrzymich bogactw naturalnych kraju - ropy naftowej, a także diamentów - prezydent cieszy się tradycyjnie szerokim poparciem ludności.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)