Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ankieta: Warszawska giełda pierwsza w Europie pod względem liczby debiutów

0
Podziel się:

Warszawska giełda jest pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby
debiutów oraz trzecim pod względem wartości ofert publicznych (IPO) w całym 2011 r. - wynika z
najnowszej ankiety IPO Watch Europe, przygotowanej przez PwC.

Warszawska giełda jest pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów oraz trzecim pod względem wartości ofert publicznych (IPO) w całym 2011 r. - wynika z najnowszej ankiety IPO Watch Europe, przygotowanej przez PwC.

W najnowszej kwartalnej ankiecie firma doradcza PwC przeanalizowała zarówno liczbę, jak i wartość pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering - IPO) na najważniejszych giełdach europejskich. Aż 47 proc. wszystkich debiutów w całym 2011 r. miało miejsce w Warszawie (203 spółki)
. Zapewniło to GPW pozycję niekwestionowanego lidera w Europie pod względem liczby debiutujących spółek. W ujęciu wartościowym GPW zajęła trzecie miejsce na naszym kontynencie z wartością IPO na poziomie 2,2 mld euro. Ustąpiła jedynie giełdom londyńskiej i madryckiej.

Eksperci z PwC wskazali, że dominująca pozycja GPW w kategorii liczby debiutów to zasługa rekordowej aktywności na rynku NewConnect.

Ze znaczących wydarzeń na rynku głównym eksperci wymienili IPO Jastrzębskiej Spółki Węglowej o wartości 1,35 mld euro, które odbyło się w trzecim kwartale. Była to największa oferta na GPW oraz czwarta największa w Europie w całym 2011 r.

"W każdym kwartale minionego roku Warszawa była najbardziej aktywnym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów. Trzeba pamiętać, iż jest to w głównej mierze zasługa rynku NewConnect (...). Miejmy nadzieję, że część spółek debiutujących na rynku alternatywnym rozwinie się z czasem w znacznie większe i bardziej dojrzałe podmioty, które będą stanowić o sile polskiego rynku kapitałowego" - stwierdził starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Filip Gorczyca.

W samym czwartym kwartale 2011 r. w Europie odnotowano zaledwie 78 IPO o łącznej wartości 866 mln euro, co oznacza spadek o odpowiednio 81 oraz 83 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2011 r. i czwartego kwartału 2010 r. "Zarówno inwestorzy, jak i emitenci żywili nadzieję, że po sierpniowym załamaniu na światowych giełdach rynek IPO nabierze rozpędu w końcówce roku. Niestety nadzieje te zostały rozwiane przez przeciągające się problemy gospodarcze Europy, a zwłaszcza zawirowania w strefie euro. Mimo iż kryzys ten nie przełożył się jeszcze w istotnym stopniu na gospodarkę polską, to nasza giełda ucierpiała w stopniu podobnym do innych rynków, o czym najlepiej świadczy zerowa wartość ofert na rynku głównym w minionym kwartale. Jest to zjawisko o tyle nietypowe, że czwarty kwartał to zazwyczaj okres wzmożonej aktywności pod względem IPO" - ocenił wiceprezes PwC w Polsce Jacek Socha.

Mimo znacznego pogorszenia nastrojów w drugim półroczu, w skali całego roku odnotowano 1-procentowy wzrost łącznej wartości IPO w Europie w stosunku do 2010 r. - z 26,3 do 26,5 mld euro. Wzrost zanotowano też w kategorii liczby debiutów: o 13 proc., do 430.

Ponad połowa łącznej wartości ofert przypadła na giełdę w Londynie (14,6 mld euro). Z kolei 15 największych IPO stanowiło 75 proc. łącznej wartości wszystkich ofert w skali roku. Największymi IPO były oferty: Glencore (surowce mineralne) w Londynie, Bankia (bank) i Dia (sieć supermarketów) w Madrycie oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (górnictwo) w Warszawie.

Zdaniem PwC, 2012 r. przyniesie poprawę koniunktury na rynku ofert publicznych, jednak zdecydowane polepszenie sytuacji nastąpi najwcześniej w drugiej połowie roku.

"Spółki rozważające wejście na giełdę w 2012 roku powinny już teraz przygotowywać ofertę i prospekt emisyjny tak, by wykorzystać sprzyjające warunki, które w każdej chwili mogą pojawić się na rynku. Inwestorzy są już wyraźnie zmęczeni aktualną sytuacją, należy więc oczekiwać, że poprawa nastrojów wkrótce nadejdzie i może być to równie niespodziewane jak wcześniejsze pogorszenie" - stwierdził partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Tomasz Konieczny. (PAP)

rbk/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)