Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Anna Czerwińska nagrodzona za propagowanie oddawania szpiku

0
Podziel się:

14.6.Warszawa (PAP) - Himalaistka Anna Czerwińska została jako pierwsza
nagrodzona w ramach akcji "Życzenie Agaty". Wyróżnienie, honorujące osoby szczególnie zasłużone dla
propagowania idei oddawania szpiku kostnego, Czerwińska otrzymała w niedzielny wieczór w Warszawie.

14.6.Warszawa (PAP) - Himalaistka Anna Czerwińska została jako pierwsza nagrodzona w ramach akcji "Życzenie Agaty". Wyróżnienie, honorujące osoby szczególnie zasłużone dla propagowania idei oddawania szpiku kostnego, Czerwińska otrzymała w niedzielny wieczór w Warszawie.

"Życzenie Agaty" to akcja społeczna dedykowana zmarłej w ubiegłym roku w wyniku choroby szpiku kostnego siatkarce Agacie Mróz-Olszewskiej, mobilizująca do zapisów do banku dawców szpiku, którą wsparło wiele znanych osób, m.in. piosenkarka Ewelina Flinta, aktorka Magdalena Walach i aktor Maciej Stuhr.

"Czuję się przeceniona. Chciałam pomóc, udało się. I właściwie na tym moja rola się kończy" - powiedziała laureatka odbierając wyróżnienie. "To wcale nie boli" - przekonywała zapytana o bolesność zabiegu oddawania szpiku kostnego. Na niedzielnej gali spotkała się z Dorotą Milner, która dzięki jej szpikowi mogła wrócić do zdrowia.

W skład kapituły, która wybrała laureata, weszli m.in. prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam" Bożena Walter, mąż Agaty Mróz-Olszewskiej, Jacek Olszewski, red. naczelna miesięcznika "Pani" Małgorzata Domagalik i aktor Maciej Stuhr.

Akcja organizowana jest pod patronatem miesięcznika "Pani" razem z Fundacją Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej i Fundacją TVN "Nie jesteś sam".

Przeszczep szpiku jest jedną z metod leczenia chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, np. białaczek. Preferowany jest tzw. allogeniczny przeszczep szpiku, w którym szpik pochodzi od innej osoby - dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego. Jedynie dla 25-30 proc. chorych znajduje się dawcę rodzinnego. W pozostałych przypadkach poszukuje się dawcy niespokrewnionego. Dawcami mogą być osoby w wieku 18-50 lat. W Polsce zarejestrowanych jest około 40 tys. dawców szpiku. (PAP)

mrt/ saw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)