Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Anna Komorowska o in vitro i aborcji. Broni kompromisu

0
Podziel się

- Mam wrażenie, że obecna debata nad zmianami ustawy aborcyjnej to jest otwieranie puszki Pandory - mówi Anna Komorowska.

Anna Komorowska o in vitro i aborcji. Broni kompromisu
(Reporter)
bDzMRnWt

_ - Mam wrażenie, że obecna debata nad zmianami ustawy aborcyjnej to jest otwieranie puszki Pandory, z której nic dobrego wyniknąć nie może _ - mówi Anna Komorowska. Pierwsza dama z radością odnosi się za to do zapowiedzi wydłużenia urlopów macierzyńskich.

Anna Komorowska powiedziała też, że od samego początku prezydentury Bronisława Komorowskiego aktywnie wspiera jego działania, w pewien sposób je uzupełniając lub rozszerzając.

_ - To, co wspólne dla nas, to potrzeba skupienia uwagi na sprawie rodziny w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin wielodzietnych i zastępczych _ - zaznaczyła. Wśród innych dziedzin swojej aktywności wymieniła: promocję aktywności seniorów, wsparcie dla kobiet, działania w obszarze profilaktyki prozdrowotnej, wyrównywania szans osób niepełnosprawnych oraz kultury.

bDzMRnWv

Odnosząc się do trwającej obecnie w Polsce dyskusji na temat metody in vitro, pierwsza dama powiedziała: _ Uważam, że to indywidualna decyzja każdej pary, delikatna sprawa sumienia, czy - jeśli nie może mieć dzieci w sposób naturalny - to decyduje się na metodę zapłodnienia in vitro _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/157/250525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/za;refundacje;in;vitro;podziekujmy;kaczynskiemu,42,0,1182762.html) *Za refundację in vitro podziękujmy Kaczyńskiemu * O udziale lidera PiS w tworzeniu rządowego programu, pisze Paweł Szygulski.

_ - Jako matka pięciorga dzieci wiem jak wielka jest satysfakcja i radość z rodzicielstwa i dlatego doskonale rozumiem, że są pary, które chcą tę metodę zastosować _ - powiedziała. Anna Komorowska pytana, czy metoda in vitro powinna być refundowana, odpowiedziała: _ Warto pamiętać, że dzisiaj nie ma żadnych ograniczeń w stosowaniu tej metody poza barierą finansową właśnie. Nie każdego na nią stać. To do polityków należy podjęcie decyzji czy państwo będzie ją finansowało _.

Pierwsza dama była też pytana, czy obecny kompromis ws. przepisów aborcyjnych powinien zostać utrzymany. _ - W tym obszarze konieczny jest kompromis, który nie jest łatwy. W tym kontekście, martwią mnie ostatnie inicjatywy trzech ugrupowań politycznych _ - odpowiedziała.

bDzMRnWB

_ - Traktuję je jako zapowiedź dążenia do naruszenia kruchego kompromisu. Słyszę też zapowiedzi wojny światopoglądowej, która na pewno nie będzie służyła polskim kobietom. Mam wrażenie, że obecna debata nad zmianami ustawy aborcyjnej to jest otwieranie puszki Pandory, z której nic dobrego wyniknąć nie może _ - oceniła Anna Komorowska.

W pierwszej połowie października Sejm zdecydował o skierowaniu do dalszych prac projektu Solidarnej Polski przewidującego zakaz aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Tego samego dnia posłowie odrzucili natomiast projekt ustawy autorstwa Ruchu Palikota liberalizujący przepisy aborcyjne.

Kolejny projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, liberalizujący przepisy aborcyjne zapowiedziało w ostatnich dniach SLD. Z kolei szef Ruchu Palikota Janusz Palikot mówił w ostatnim czasie, że trzeba dokonać weryfikacji _ zgniłych kompromisów _ z lat 90., m.in. w sprawie aborcji, które nie wytrzymują próby czasu, dlatego RP chce wywołać wojnę światopoglądową.

Odnosząc się do zapowiedzi rządu ws. wydłużenia urlopów macierzyńskich do roku Anna Komorowska powiedziała, że przyjmuje to z ogromną radością. _ - Bardzo podoba mi się ta propozycja przedłużenia czasu opieki nad małym dzieckiem, bo różnica między półrocznym, a rocznym dzieckiem w rozwoju emocjonalnym jest ogromna _ - podkreśliła.

bDzMRnWC
Czytaj więcej w Money.pl
Gowin niezachwycony. Ale to zgodne z prawem Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że finansowane zapłodnienia in vitro w ramach programu zdrowotnego, a nie rozwiązań ustawowych, jest zgodne z prawem
Ostateczna decyzja ws. in vitro. Są pierwsze reakcje Koszty programu dla budżetu są niewielkie, twierdzą eksperci. Zdaniem większości opozycji pomysł Tuska jednak nie wypali. Dlaczego?
bDzMRnWW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)