Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ANR: od ubiegłego roku ziemia nie zdrożała

0
Podziel się

Nieco ponad 14,5 tys. zł, czyli tyle samo, co w całym 2009 r. kosztował
średnio hektar państwowej ziemi w pierwszym kwartale br. Ceny nie wzrosły m.in. dlatego, że
rolnicy nie mieli pieniędzy na jej zakup - poinformował prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Tomasz
Nawrocki.

bEisBeAB

Nieco ponad 14,5 tys. zł, czyli tyle samo, co w całym 2009 r. kosztował średnio hektar państwowej ziemi w pierwszym kwartale br. Ceny nie wzrosły m.in. dlatego, że rolnicy nie mieli pieniędzy na jej zakup - poinformował prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Tomasz Nawrocki.

Jak podała w poniedziałek ANR, średnia cena gruntów w pierwszym kwartale 2010 r. wyniosła 14 533 zł za 1 ha, a więc była na tym samym poziomie, co średnia cena w 2009 r. i w IV kwartale ubiegłego roku. W porównaniu do IV kwartału 2009 r., w pierwszych trzech miesiącach tego roku ziemia kosztowała więcej średnio tylko o 54 zł za hektar, czyli o ok. 0,4 proc. Natomiast w stosunku do I kwartału 2009 r. cena wzrosła o 848 zł, czyli o 6,2 proc.

Najbardziej ziemia podrożała w 2007 r., wówczas jej cena wzrosła aż o 33 proc. W 2008 r. było to - 28 proc., a w 2009 r. - 19 proc.

bEisBeAD

Na stabilizację cen ziemi rolnej sprzedawanej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa miało wpływ m.in. zmniejszenie siły nabywczej rolników. Nabywaniu nieruchomości nie sprzyjała też mroźna, długo utrzymująca się zima oraz brak możliwości uzyskania kredytów preferencyjnych na zakup gruntów w pierwszych miesiącach tego roku - tłumaczył PAP Nawrocki.

W pierwszym kwartale tego roku Agencja sprzedała 15,5 tys. hektarów, W tym czasie zawarto prawie 2,9 tys. umów sprzedaży. Najwyższe ceny uzyskano w województwach: wielkopolskim, małopolskim i śląskim, a najniższe w: lubelskim, lubuskim i podkarpackim. W pierwszym kwartale br. zawarto o 266 umów sprzedaży więcej niż w tym samym kwartale roku ubiegłego, a sprzedano o 83 ha więcej niż w analogicznym okresie 2009 r.

W tym roku najdroższe były małe działki - do 1 ha, średnio - 20 tys. zł za 1 ha. Drogie także były nieruchomości duże, o powierzchni powyżej 100 ha (15,5 tys. zł za 1 ha). W grupie obszarowej od 10 ha do 100 ha za hektar ziemi trzeba było zapłacić ponad 14 tys. złotych.

Obecnie w Zasobie znajduje się ok. 2,23 mln ha, z których blisko 1,68 mln ha jest dzierżawione. Agencja ma do sprzedaży 330 tys. ha. Najwięcej państwowej ziemi ANR ma w województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i dolnośląskim; najmniej w: kujawsko-pomorskim, lubelskim i wielkopolskim. (PAP)

bEisBeAJ

awy/ drag/ gma/

bEisBeBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)