Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Antonin: Polsko-szwedzki duet rozpocznie 28. Konfrontacje Chopinowskie

0
Podziel się:

Polsko-szwedzki duet Duo Granat rozpocznie w niedzielę wieczorem w Pałacu
Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska) 28. Konfrontacje Chopinowskie. Pierwszy
wieczór wypełnią utwory m.in. Schuberta, Chopina, Mozarta. Kolejne muzyczne wieczory odbędą się 10,
17 i 24 lipca.

Polsko-szwedzki duet Duo Granat rozpocznie w niedzielę wieczorem w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska) 28. Konfrontacje Chopinowskie. Pierwszy wieczór wypełnią utwory m.in. Schuberta, Chopina, Mozarta. Kolejne muzyczne wieczory odbędą się 10, 17 i 24 lipca.

Tematem przewodnim tegorocznego cyklu spotkań jest Przemijanie. "Jedna wygrana nuta przybliży nas do przyszłości, lecz jedna pominięta nie cofnie tego, co mogło być. To jest o przemijaniu w muzyce, ale też o wybieganiu w następną epokę. Jedno przemija, drugie przychodzi - taka kolej rzeczy" - mówi inicjator Konfrontacji, Andrzej Leraczyk.

Organizatorzy festiwalu chcą przywrócić atmosferę letnich wieczorów, kiedy to w pałacu, za sprawą Fryderyka Chopina królowała muzyka fortepianowa. "Podczas kolejnych koncertów wystąpią zarówno młodzi jak i doświadczeni muzycy, cieszący się międzynarodowym uznaniem" - zapowiada Leraczyk.

W modrzewiowym pałacyku gościł w latach 1826-1829 młody Fryderyk Chopin. Był gościem księcia Antoniego - miłośnika sztuki, kompozytora i wielkiego melomana. Na pewno stworzył tutaj w 1829 r. Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a po powrocie do Warszawy dopisał jeszcze Introdukcję.

Konfrontacje są najdłuższym w południowej Wielkopolsce cyklem koncertowym. "Festiwal to kolory skupienia, uczestnictwa epok, tradycji szkół, ambicji wykonawczych i przestrzeni kompozytorskich. To dialog wartości" - powiedział PAP Leraczyk.

Konfrontacje są cyklem koncertowym, prezentującym w letnie wieczory wyjątkową muzykę, w wyjątkowym miejscu. "Prezentujemy muzykę różnych epok, dzieła wielu kompozytorów, różne instrumenty - dodał Leraczyk.

W pałacyku, odrestaurowanym w latach siedemdziesiątych dzięki zaangażowaniu Jerzego Waldorffa, koncertują często sławy światowej pianistyki. Byli tutaj m.in. Rafał Blechacz, Ivan Monighetti, Paweł Giliłow i Angella Hewitt. Waldorff powtarzał kiedyś, że antonińskie galerie "słyszały jak grał tutaj sam wielki Chopin" i dlatego postanowił zrobić wszystko, aby odrestaurować zrujnowany po wojnie obiekt.(PAP)

zak/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)